Наталья Згоба: «Кредити агробізнесу – близько 50% усіх продажів клієнтам МСБ»

Наталья Згоба: «Кредити агробізнесу – близько 50% усіх продажів клієнтам МСБ»

В ходе круглого стола «Перспективы кредитования малого и среднего бизнеса в Украине» эксперт по кредитованию клиентов малого и среднего бизнеса Кредобанка Наталья Згоба рассказала о том, как Кредобанк находит клиентов вне своего базового региона - западной Украины.


 

– Спасибо. Хочу подключить Наталью Згобу. Ваш банк достаточно активно работает в западном регионе. В малом и среднем бизнесе вы работали всегда и в нем сильны, что, кстати, при подготовке рейтинга всегда вызывало изумление моих коллег. Какие вы видите отличия в работе с малым и средним бизнесом на западе страны и в южных и центральных регионах?

Наталья Згоба: Доброго дня. Справді, Кредобанк є найбільшою польською інвестицією у банківську установу України. Він займає провідні позиції в західному регіоні України, зокрема у Львівській області, головний офіс знаходиться у Львові. Якщо говорити про розвиток малого та середнього бізнесу у Кредобанку, то окрім класичного кредитування МСБ, банк розвиває спеціалізовані напрямки. Сьогодні вже згадували про агрокредитування. Західний регіон не є житницею України, тож розвиток кредитування ми насамперед бачимо у інших областях. Тому ми нарощуємо там свою присутність. Приміром, нещодавно відкрито нове відділення в Полтаві. Цей регіон для нас є дуже перспективним. Власне, на сьогодні кредити агробізнесу – це близько 50% усіх продажів клієнтам МСБ. І це не тільки короткострокові кошти на якісь поточні потреби, а й те ж авалювання векселів, яке вже згадували, а також довгострокові інвестиційні проекти спільно с нашими партнерами – особливо щодо купівлі сільськогосподарської техніки. Співпраця з партнерами дозволяє пропонувати клієнтам більш гнучкі та вигідні умови, щоб їм було зручно користуватися саме кредитними коштами.

Крім того, Кредобанк зараз розвиває зовсім новий напрямок, який є більше соціальним проектом. Це кредитування ОСББ. Мій колега з Укргазбанку, напевно, набагато більше знає про це, бо на цьому ринку сьогодні насправді присутні державні банки, а також один з комерційних банків – «Львів» – спробував себе у цій ніші. Але ми пробуємо використовувати досвід нашого польського акціонера, який вже більше 15 років успішно працює на ринку кредитування ОСББ. Також маємо підтримку місцевих рад, бо не маємо можливості брати участь у державній програмі відшкодування, але принаймні на регіональних рівнях намагаємося розвивати цей напрямок. Хоча це більше соціальний проект, але зараз ринок майже необмежений з необмеженими потребами.

Ще одним вузькоспеціалізованим напрямком Кредобанку є кредитування підприємств україно-польського бізнесу. Це логічно, адже ми польський банк. Зокрема, ми першими почали кредитувати в польських злотих, фактично на найвигідніших умовах. До того ж клієнти можуть скористатися кредитуванням і в інших іноземних валютах з досить низькими ставками. Акціонер підтримує нас, видаючи свої гарантії на кредитування українських підприємств в Україні під низькі ставки. Завдяки цим вузьким напрямкам ми стараємося розгалужувати нашу політику кредитування МСБ в цілому в Україні. В деяких регіонах ми займаємося більше агрокредитуванням, в деяких – україно-польським бізнесом. Десь ми зосереджуємося здебільшого на класичному кредитуванні – це легка промисловість, переробна галузь тощо. Але однозначно кредитування МСБ є нашим стратегічним напрямком, і якщо будемо активними в ньому – будемо успішними в цілому.

– Наталю, які ваші очікування щодо зниження кредитних ставок? Коли це може відбутися, наскільки і за яких умов?

Наталья Згоба: Я цілком підтримую своїх колег. Передумови для зниження ставок є, але це зниження відбуватиметься поступово. Можливо, ближче до осені ми побачимо більшу активність банків, і почнеться зниження ставок. Скажімо, Кредобанк вже знизив на 1,5% ставки з кредитування МСБ. І ми рухаємося в цьому напрямку. Але тут має бути не тільки наше внутрішнє бажання, а й сприятлива ситуація на ринку.

-----------------------------------------------------------------

Наталья Згоба: Кредобанк теж дивиться в напрямку розширення і агрокредитування, і кредитування ОСББ. Зараз ми зацікавлені у збільшенні частки довгострокового кредитування. Як вже говорили сьогодні, клієнт більше зацікавлений у коротких коштах на поточні потреби – до12-18 місяців. А для того щоб втримати кредитний портфель банку, нам потрібні довгі кредити: на оновлення виробництва, купівлю техніки, ремонт чи купівлю якихось приміщень, в тому числі для агросектора та для інших галузей. Тому сьогодні нашою головною стратегією є нарощування портфеля довгих грошей в різних галузях, для того щоб мінімізувати ризики. При цьому будемо намагатися дотримуватися виваженої політики оцінки кредитних ризиків, бо розуміємо, що довгий портфель несе значно більші ризики.

– Ви очікуєте в себе збільшення портфеля малого і середнього бізнесу за цей рік?

Наталья Згоба: Так, це є власне нашою стратегією № 1 – нарощування портфеля малого та середнього бізнесу в загальному кредитному портфелі банку.

– За рахунок зменшення корпоративних кредитів чи роздрібних? Чи за рахунок збільшення фізичної кількості клієнтів?

Наталья Згоба: Більше не за рахунок корпорацій або рітейлу. Загалом – це має бути фізична присутність Кредобанку у більшості підприємств України.

Подписывайтесь на финансовые новости FinClub в соцсетях Twitter и Facebook.

Підписатися на розсилку Фінклубу

 

Присоединяйтесь