З БГ Банку викрадені активи шляхом продажу держпаперів за безцінь Фото МВС

З БГ Банку викрадені активи шляхом продажу держпаперів за безцінь

Екс-заступник голови правління БГ Банку Вадим Дратвер підозрюється в розкраданні понад 70 млн грн. Виведення активів сталося шляхом продажу держпаперів, куплених за 61 млн грн, невідомим особам за ціною, заниженою у 7000 разів. Підтвердження схеми знайшли журналісти програми «Наші гроші». Шанси правоохоронців знайти викрадені кошти знижуються з кожним днем, а Розрахунковий центр навіть не каже, хто рік тому купив ці цінні папери.Розпродаж облігацій

Співробітники СБУ та МВС розкрили «фінансові махінації в одному зі столичних банків» на суму понад 70 млн грн,повідомили в СБУ минулого тижня. «Протягом кількох місяців ділок (колишній голова банку. – FinClub), зловживаючи своїм службовим становищем, здійснював махінації з цінними паперами банку, чим завдав йому збитків на суму понад 70 млн грн», – заявили в СБУ. Схема полягала в тому, що до введення в банк тимчасової адміністрації «зловмисник» продав належні банку облігації внутрішньої держпозики (ОВДП) за заниженою в десятки разів ціною.

Журналісти програми «Наші гроші» (телеканал ZIK) в ході розслідування фінансів колишнього генпрокурора Віктора Пшонки з'ясували, що фігурантом справи є БГ Банк, який до 18 вересня 2014 року працював під брендом «Перший». Установу вважали підконтрольною екс-генпрокурору, але юридично членів сім'ї прокурора в капіталі не було. 26 червня 2014 року в банк спрямували куратора, а в липні НБУ заборонив йому залучати вклади, зараз він ліквідується.

Розслідування програми «Наші гроші» показало, що керівництво БГ Банку придбало пакет ОВДП на 61 млн грн, а потім продало їх невідомим фірмам через Розрахунковий центр всього за 8,8 тис. грн. У період угоди банк вже був проблемним, але куратор від НБУ не запобіг цій угоді. «З порушенням всіх норм відбулася операція, яка банком маскувалася. Але Нацбанк її виявив і після цього визнав банк неплатоспроможним, – цитується в сюжеті директора департаменту банківського нагляду НБУ Катерина Рожкова. – Куратор може перевіряти і контролювати операції банку. Він не має права вето, але повинен повідомити Нацбанк про сумнівні операції».

БГ Банк навіть не намагається заперечувати виведення грошей. «Відбувалося виведення активів з банку шляхом укладення низки нікчемних угод. Вони не передбачають оплати, були укладені неуповноваженими особами або проведені на умовах, невигідних для банку», – визнав директор юридичного департаменту БГ Банку Микола Коломоєць.

Проблема повернення

В СБУ кажуть, що підозрюваний всього один: оскільки він переховується від органів досудового розслідування, йому заочно пред'явлено повідомлення про вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу, і оголошено в розшук. Йдеться про зловживання владою або службовим становищем. У СБУ не назвали ім'я підозрюваного, але відомо, що 31 жовтня 2014 року головою правління БГ Банку став Андрій Осипенко, а його заступником – Вадим Дратвер, який попередні п'ять років не працював на банківському ринку. Вже 4 листопада були проведені угоди з ОВДП. А 11 листопада – після 15 днів роботи у банку – Вадима Дратвера несподівано звільнили. За інформацією програми «Наші гроші», нібито куратор Валентина Дика не повідомила регулятора про виведення 61 млн грн, а незабаром – звільнилася. НБУ визнав банк неплатоспроможним тільки 27 листопада.

Імена нових власників цінних паперів НБУ невідомі. А з листопада минув уже майже рік: папери не тільки могли бути перепродані, але й, наприклад, погашені Мінфіном, якщо закінчилися терміни їх обігу. Автори розслідування стверджують, що нові власники облігацій дочекались дати їх погашення і отримали від Мінфіну повну вартість.

Юристи кажуть, що відкриття кримінального провадження полегшує правоохоронцям пошук вкрадених коштів. «Слідчий через суд має право отримати необхідну інформацію. Розрахунковий центр буде зобов'язаний надати інформацію про покупців цих держпаперів і про оплату. Тільки якщо в це не втрутиться політика, то це можна зробити швидко», – говорить партнер юрфірми «КПД Консалтинг» Кирило Казак.

За наявності усієї інформації правоохоронці зможуть відстежити, де саме знаходяться ці гроші. «Якщо вдасться виявити їх на якомусь рахунку, то за рішенням суду їх можна заарештувати. Якщо ці гроші вже в іноземному банку, то потрібно отримати рішення українського суду про їх арешт, а потім звернутися до відповідних органів цієї країни з проханням виконати це доручення, – пояснює Кирило Казак. – Але якщо гроші пішли в офшор або виведені готівкою, то відстежити їх набагато складніше. Хоча в такому випадку є можливість їх повернення за рахунок осіб, які винні в цій операції».

Інформація про покупців є в Розрахунковому центрі, підконтрольному НБУ, але він не розкриває ім'я покупця. «Розрахунковий центр надав всі наявні первинні документи та інформацію по угоді Державній службі фінансового моніторингу. Крім того, в той же день інформація по цьому ж договору була спрямована в Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку », - повідомили в прес-службі Розрахункового центру. Але реакції не було.

 

Присоединяйтесь