Олександр Вальчишен: Чому Домініку Стросс-Кану не місце в Україні Фото facebook.com/valchyshen

Олександр Вальчишен: Чому Домініку Стросс-Кану не місце в Україні

Домінік Стросс-Кан, який став широко відомим через сексуальний скандал і носить прізвисько DSK, офіційно увійшов в український корпоративний світ. Вчора він став членом наглядової ради банку «Кредит Дніпро». Керівник аналітичного підрозділу групи ICU Олександр Вальчишен розмірковує, чому DSK має піти як із банку, так із країни.

Окрім Домініка Стросс-Кана до наглядової ради банку «Кредит Дніпро» долучається ще декілька міжнародних імен, найбільш відоме з яких – Андерс Ослунд. Вочевидь, особисте запрошення вони отримали від власника банку, пана Віктора Пінчука, і це є логічним продовженням їхньої довготривалої співпраці у рамках щорічної конференції YES. Вони обидва регулярно брали активну участь в «Ялтинській європейській стратегії» ще з часів, що передували економічній кризі 2008-2009 років. Минулорічний YES вони також відвідали.

Щодо включення до наглядової ради пана Ослунда не виникає ніяких питань. Адже він є класичним міжнародним економістом з кола вашингтонських аналітичних центрів, які продукують рекомендації стосовно економічного розвитку як для розвинутих країн, так і для країн, що розвиваються. У Вашингтоні Андерс Ослунд відомий як головний експерт по Україні. Зараз він працює в Atlantic Council – аналітичному центрі у Вашингтоні, що більше фокусується на міжнародних відносинах. До цього він багато років пропрацював у стінах Peterson Institute of International Economics серед провідних макроекономістів, що формулюють монетарну та фіскальну політики. Як відомо, саме Центр Пітерсона визначив та сформулював принципи Вашингтонського консенсусу. Андерс Ослунд є корисним для банку для визначення його стратегії в економіці України.

Але, на жаль, не можна сказати те ж саме щодо Стросс-Кана, і причина полягає у його вкрай сумнівній репутації. Хоча друзі та деякі колеги, як і раніше, вважають його дуже розумною людиною, досвідченим економістом та усе ще перспективним політиком у Франції. Але його людська етика не сумісна з правилами цивілізованого суспільства. Усі знають, що Домінік Стросс-Кан втратив посаду голови Міжнародного валютного фонду через сексуальний скандал, що стався у готелі Нью-Йорка у 2011 році. Є кілька версій того, що сталося, були проведені журналістські розслідування. До того ж, на рахунку DSK – звинувачення у сутенерстві, яке суд у Франції нещодавно відхилив, і це тільки з того, що було на поверхні. Дурна слава DSK набула такого розголосу, що за мотивами подій було знято фільм «Ласкаво просимо до Нью-Йорка!».

У колі провідних економістів світу, включаючи Нобелевських лауреатів, згадування на публіці його імені не викликає нічого іншого, крім масового сміху. Символічно, що режисер фільму «Ласкаво просимо до Нью-Йорка!» на головну роль людини, що дуже нагадує глядачеві DSK, запросив іншого француза Жерара Депардьє, який є теж таким собі суспільним антагоністом. Відомо, що Депардьє ухилився від податкового тиску шляхом отримання громадянства в Росії. І до речі, до отримання посади в Україні DSK, як пише Financial Times, «колекціонував посади в корпоративних наглядових радах у Москві».

На Заході, навіть незважаючи на циркуляцію новин про можливу участь DSK у наступних президентських виборах у Франції, ніхто із серйозних установ не ризикне асоціювати себе з його ім’ям. Важко собі уявити, щоб велика європейська чи американська компанія запросила до наглядової ради людину, яка настільки себе скомпрометувала. На жаль, в Україні (як і в Росії) поняття репутації не має такої ваги, як у західному світі. Але з наближенням України до Європи це однозначно має змінитися. Поведінка DSK не сумісна із сучасною етикою, він, наприклад, заперечує сексизм. Я не можу уявити, щоб із суто етичних міркувань, наприклад, пані голова НБУ чи пані міністр фінансів України почувалися комфортно під час можливої офіційної зустрічі з головою спостережної ради банку «Кредит Дніпро». Тобто, DSK не є корисним ні для банку, ні для України. Якщо подібні персоналії будуть тут вшановані високими посадами, це лише доведе, що Україна усе ще далека від європейських цінностей. DSK переносить весь свій негатив на Україну.

Отже рішення щодо включення пана Стросс-Кана до спостережної ради банку «Кредит Дніпро» є непродуманим. Це призначення є вкрай контроверсійним, шкідливим не тільки для корпоративного іміджу банку, але й для економіки в цілому. Це слід виправити.

Подписывайтесь на финансовые новости FinClub в соцсетях Twitter и Facebook.

Підписатися на розсилку Фінклубу

 

Присоединяйтесь