Мегабанк збанкрутував

Мегабанк збанкрутував

Національний банк рішенням № 261-рш/БТ від 2 червня відніс харківський Мегабанк до неплатоспроможних банків.

Це відбулося у зв’язку з неприведенням банком своєї діяльності у відповідність із вимогами законодавства після віднесення його до категорії проблемних та невиконання Мегабанком вимоги НБУ щодо усунення порушень.

Це перше банкрутство банку з моменту початку війни росії проти України, однак в НБУ наголошують, що проблеми в діяльності банку не були спричинені війною – статус проблемного Мегабанк отримав ще 3 лютого.

«Проблеми Мегабанку почалися не під час воєнного стану, а набагато раніше, в першу чергу через неякісну систему ризик-менеджменту та недостатній рівень корпоративного управління. Результати стрес-тестування останніх років свідчили, що банк потребував значної капіталізації. І ця сума щороку була майже однаковою», – заявив заступник голови НБУ Ярослав Матузка на брифінгу.

Це відбулося через суттєві порушення нормативно-правових актів НБУ в частині оцінки кредитного ризику; систематичне  кредитування пов’язаних осіб; значний обсяг непрофільних активів на балансі; невиконання плану докапіталізації/реструктуризації за результатами стрес-тесту 2021 року.

Перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова повідомила, що стрес-тест 2021 року показав, що за підсумками 2020 року банк потребував докапіталізації на 2,5 млрд грн за базовим сценарієм, яку банк мав провести до кінця 2021 року.

«Суттєвий тиск на капітал чинив значний обсяг непрофільних активів банку, які в кінці минулого року та на початку цього року були продані в кредит юридичним особам із ознаками пов'язаності. Це в свою чергу призвело до зменшення обсягу регулятивного капіталу», – зазначив Ярослав Матузка.

Враховуючи закон про 100% гарантії вкладів фізосіб під час війни, можлива сума виплат гарантованої суми вкладникам на 21 травня становила 4 млрд 418,6 млн грн. Ці кошти отримає майже 159 тис. вкладників Мегабанку, уточнила директорка-розпорядниця ФГВФО Світлана Рекрут.

Національний банк за результатами банківського нагляду за діяльністю АТ «Мегабанк» неодноразово звертав увагу керівництва банку та його акціонерів на наявність потенційних ризиків у діяльності банку. Проте акціонери не надали фінансової підтримки банку для своєчасного та в повному обсязі виконання зобов’язань перед клієнтами банку та проведення клієнтських платежів.

На 1 січня 2022 року 60,74% акцій Мегабанку належали Віктору Суботіну, 11,29% – ЄБРР, 11,29% – уряду Німеччини, 9,82% – Максиму Єфимову, 7,8% – Олені Суботіній, 4,53% – IFC, у решти міноритаріїв менші пакети акцій.

Кошти юросіб в банку становили 2,5 млрд грн, зокрема «Турбоатом» зберігав у банку 1,4 млрд грн. Заборгованність перед Мінфіном за кредитом ЄІБ становила близько 500 млн грн, картотека невиконаних платежів комунальних компаній Харкова – близько 30 млн грн.

«Численні скарги продовжували надходити до НБУ після віднесення банку до категорії проблемних. Окрім того, один із великих кредиторів банку виставив вимогу щодо повного погашення заборгованності. Банк не взмозі виконати цю вимогу через недостатність коштів на його коррахунку. НБУ в таких умовах був змушений визнати банк неплатоспроможним», – зазначив Ярослав Матузка.

Частка фінустанови становила 0,46% від чистих активів платоспроможних банків, тому віднесення Мегабанк до категорії неплатоспроможних не впливає на стабільність банківського сектору України, запевняють в НБУ.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь

Підписатися на розсилку Фінклубу