«Апокаліптичні очікування щодо проведення весняної посівної перебільшені»

Агропромисловий комплекс – це найбільший міжгалузевий комплекс в нашій економіці і один з найбільш кредитомістких. Обсяги його кредитування істотно скоротилися, і аграрний бізнес відчуває гострий дефіцит фінансування.

Проте в Міністерстві аграрної політики і продовольства очікують, що недосів не перевищить 3-5%. «Апокаліптичні очікування щодо проведення весняної посівної перебільшені», – підкреслив на круглому столі заступник міністра аграрної політики і продовольства Володимир Лапа. Основними проблемами галузі, з точки зору чиновника, є нестача фінансових ресурсів та суттєве подорожчання комплексу весняно-польових робіт – з 41,5 млрд грн у 2014 році до 66,5 млрд грн у 2015-му.

За розрахунками Мінагрополітики і продовольства, дефіцит оборотних коштів аграріїв за останній рік зріс з 6 до 12 млрд грн. У 2015 році передбачено бюджетне фінансування агропромислового комплексу в обсязі 1,6 млрд грн, з яких 1,4 млрд грн Аграрний фонд планує використати на проведення інтервенцій.

Діючі на ринку банки не мають наміру збільшувати кредитні портфелі аграріям, незважаючи на те, що частина сільськогосподарських виробників втратили кредиторів, оскільки банки, в яких вони обслуговувалися, стали проблемними. «На цю посівну кампанію ми плануємо надати фінансування на суму 1 млрд грн безресурсних операцій і утримати той портфель, який у нас є на сьогодні», – сказав керівник з розвитку корпоративних проектів та партнерства Райффайзен Банку Аваль Микола Волков і уточнив, що цього року агрогосподарствам вже були надані кредити на суму 550 млн грн (портфель в аграрній галузі становить 6,6 млрд грн). Значну частину цього фінансування склали безресурсні продукти.

«Найбільша частка у падінні кредитів сільського господарства – у валютній складовій. Там підвищили ставки різко, практично вдвічі, і вони продовжують рости. Зараз ставки у валюті вже складають 14-15%. У гривні донедавна – 24-25%, але ми знаємо, що Національний банк підняв ставку рефінансування до 30%, фактично задавши новий вектор, тон банкам. Швидше за все, виходячи з рекомендацій НБУ, ось цього вектора і нашої інфляції, ставки зайдуть за 30% достатньо швидко», – вважає заступник голови правління Першого українського міжнародного банку Олексій Волчков. Його установа також орієнтується на безресурсне кредитування: «Вартість ресурсів зараз дуже висока, тому ми намагаємося надати інші інструменти, домовитися з постачальниками засобів захисту рослин, мінеральних добрив і насіння, щоб вони використовували такі інструменти, як векселі та гарантії, для забезпечення нашим клієнтам доступу».

«Ризиків для зриву посівної немає. План посівів компанії виконають на 90-95%», – упевнений директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Тарас Висоцький.

Організатором круглого столу виступила компанія «Фінансовий клуб». У дискусії взяли участь банкіри, експерти і більше 20 представників ЗМІ. Основними доповідачами круглого столу були заступник міністра аграрної політики і продовольства України Володимир Лапа, генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Тарас Висоцький, керівник з розвитку корпоративних проектів і партнерства Райффайзен Банку Аваль Микола Волков, заступник голови правління Першого українського міжнародного банку Олексій Волчков. Модератором круглого столу виступив головний редактор FinMaidan Руслан Чорний.

FinMaidan надає повний відеозапис і стенограму круглого столу.

 

 

Підписатися на розсилку Фінклубу

 

Присоединяйтесь