Майно дружини екс-держчиновника та екс-депутата Віктора Тополова описано за позовом Укргазбанку

Майно дружини екс-держчиновника та екс-депутата Віктора Тополова описано за позовом Укргазбанку

Питання роботи з проблемними позичальниками та повернення взятих раніше кредитів для українських банків стоїть гостро. Але ця історія, яка триває вже не один рік, особливо кричуща. І ось чому.

Йдеться про махінації з поверненням великого кредиту державному Укргазбанку з боку ТОВ «Укрпериклаз», фінансовим поручителем за яким виступила Олена Тополова - дружина екс-народного депутата України, екс-міністра вугільної промисловості, банкіра та бізнесмена - Віктора Тополова.

У 2010 році підприємство «Укрпериклаз», що займається видобутком магнію та виробництвом будівельних матеріалів, підписало кредитний договір з Укргазбанком. З 2013 року воно повністю перестало виконувати свої кредитні зобов'язання в частині оплати відсотків і погашення тіла кредиту, в результаті чого його заборгованість перед держбанком склала понад 46,6 млн гривень.

Абсолютно природно, що банк, захищаючи свої законні інтереси, звернувся з позовами до суду та, прогнозовано, виграв його. У 2013 році Шевченківським районним судом Києва прийнято рішення про стягнення з фінансового поручителя за даним кредитом заборгованості на користь Укргазбанку, а на все рухоме та нерухоме майно в межах суми стягнення дружини Віктора Тополова, як поручителя, було накладено арешт і заборона на відчуження.

До речі, крім іншого майна, на яке було накладено арешт та заборона на відчуження, у власності Олени Тополової на той час був пакет акцій банку «Земельний капітал». І щоб Укргазбанк не забрав їх у рахунок сплати боргу, в 2016 році пані Тополовою була реалізована схема шахрайства, в результаті якої власником її акцій банку «Земельний капітал» стала третя фізична особа. А ще через деякий час Олена Тополова зі складу акціонерів банку «Земельний капітал» взагалі зникла! Як їй вдалося провернути таку зухвалу та не особливо замасковану аферу та чому це пройшло повз увагу Національного банку – питання риторичне.

Хотілося б, щоб регулятор звернув на описану вище історію більш пильної уваги. Бо, контроль за прозорістю структури власності українських банків - пряма функція НБУ, тому саме його позиція або коментар щодо цієї ситуації може пролити світло на поки що дуже «темну» історію з виведенням Оленою Тополовою її частини акцій банку, що перебували на той час під арештом та забороною на відчуження.

Проте у державного банку є шанс стягнути в рахунок боргу акції «Земельного капіталу». На день відчуження Оленою Тополовою акцій цього банку вона разом зі своїм чоловіком - Віктором Тополовим володіла істотною часткою в його статутному капіталі - а саме 88,5171% акцій. А оскільки майно, придбане в шлюбі, є спільною власністю подружжя, екс-народному депутату Тополову рано чи пізно доведеться розлучитися зі своєю частиною акцій в рахунок погашення зобов'язань дружини по кредиту. Хочеться вірити, що непомітно позбавитися їх, як це зробила його дружина до цього, у нього навряд чи вийде.

У сьогоднішніх реаліях багатьом позичальникам, дійсно, не просто обслуговувати старі кредити. Однак, як би важко не було бізнесу, більшість з них йдуть на переговори і домовляються з банками про реструктуризацію на компромісних і взаємоприйнятних умовах. І це нормальна, загальноприйнята практика цивілізованих бізнес-відносин.

Зовсім інша справа, коли капітал заробляється шляхом обману, махінацій, підробки та злочинної змови. Методами, які мало чим відрізняються від банального шахрайства. Вкрай сумно спостерігати, коли повертати взяті кредити не поспішають люди, у яких гроші є. Та особливо прикро, коли боржниками є колишні державні чиновники найвищого рангу. Хоч і «екс» на сьогодні, але парламентарі, які не один рік займалися законотворчістю.

На сьогодні заборгованість поручителів ТОВ «Укрпериклаз» перед Укргазбанком не погашена. В рамках виконавчого провадження проводяться дії щодо арешту та реалізації активів дружини Віктора Тополова, зокрема, її особистого майна - квартири та паркомісця в центрі Києва.

Очевидно, що фінальна крапка в цій історії буде поставлена, якщо позичальник кредитних коштів буде розсудливим і, як законослухняний громадянин, почне дотримуватися букви закону.

Підписатися на розсилку Фінклубу

 

Присоединяйтесь