Иван Вишневский: «Шахраї намагаються зняти кошти по підробленому дорученню»

Иван Вишневский: «Шахраї намагаються зняти кошти по підробленому дорученню»

В ходе круглого стола «Мошенничество в финансовой сфере» начальник отдела защиты прав вкладчиков Фонда гарантирования вкладов физических лиц Иван Вишневский рассказал о том, что мошенники активно используют соцсети и госреестры, а вкладчики сами рассказывают мошенникам данные о себе.



- С какими основными видами мошенничества сейчас сталкивается Фонд в неплатежеспособных банках?

- Доброго дня всім! Ситуація в тому, що особливість роботи Фонду полягає в тому, що Фонд уже має роботу з наслідками і майже не може їх попередити. На сьогоднішній день у нас основними видами є різного виду розкрадання до визнання банку неплатоспроможнім. Фонд протягом останніх років, у зв’язку з великим напливом банків, все опрацював і зараз керівництвом Фонду було прийнято рішення про створення окремого департаменту розслідування протиправних діянь та протидії корупції. Його очолила Катерина Мисник, вона пізніше розкаже про всі ці речі, які Фонд викриває по результатам роботи в неплатоспроможному банку. В той же час варто зазначити, що Фонд проводить певну роботу з вкладниками, з виплатами, і тут ми повинні констатувати те, що дійсно є випадки, коли шахраї намагаються заволодіти кошами вкладників. Зокрема, тими сумами, які виплачує Фонд.

Найпоширенішим способом в цьому плані є те, коли шахраї дізнаються паспортні данні особи і по підробленому дорученню через банк-агент намагаються зняти кошти. Це не масові випадки. Однак вони трапляються і потрібно розуміти, що Фонд, в першу чергу, активно співпрацює з банками-агентами і Фонд ніколи не передає готівку людині, це здійснюється через банки-агенти. Тому велика робота покладається на банки-агенти, які розуміють свою відповідальність в цьому плані і вони перевіряють доручення, перевіряють податкові коди. Тому що були випадки, коли приходять з дорученням, ніби все чудово на бланку, з підписом нотаріуса, однак, перші п’ять цифр коду не відображають тих даних, які вони мають відображати. В цій ситуації зрозуміло, що по таких випадках немає ніяких виплат. В той же час, хочеться закликати самих громадян до того, щоб бути більш обачнішими зі своїми даними. Тому що, по-перше, ніколи не можна відгукуватись на ті оголошення, коли зараз, так як ви заявляли, анонсували, більше 60 банків визнані неплатоспроможними. В Україні відразу появився сервіс, як то кажуть, ринок не буває пустим, пустота заповнюється. З’явився сервіс, я вважаю, не зовсім добросовісних аля-консультантів, які говорять, от ми допомагаємо отримати кошти. Тобто Фонд не почав жодної виплати, в той же час на веб-сайтах можна знайти оголошення: виплачуємо гроші банка.

-          При этом эти люди всегда говорят: вот мы точно знаем или показывают какие-то липовые бумажки: «Мы сотрудники Национального банка» или «Мы сотрудники Фонда гарантирования».

-          І в цій ситуації, якщо Фонд не дав ніякого оголошення про початок виплат, в той же час людина знайшла сайт, де їм говорять: «Будь ласка, нам не треба ваш паспорт, відправте копію договору, щоб ми точно знали, що ви є в цих виплатах». Тому, якщо людина відправила копію договору, ми знаємо, що в договорі міститься останнє місце реєстрації, паспортні данні і код. Не виключно, що в перший день виплат, коли Фонд оголосить виплати, в 9.00, в 9.15, в 9.30 в банк-агент прийде людина по дорученню і спробує отримати ці кошти. Тому, в першу чергу, дійсно до самих людей – не розкривати інформацію своїх даних, не передавати третім особам.

Більш обережно бути як соціальні медіа в нас грають «за», так і можуть грати «проти», коли відразу після неплатоспроможності банку люди створюють групи, обговорення вкладників і тому подібне: «В мене 168 тисяч… В мене 200 тисяч в тому банку». Шахраї так само цими даними можуть скористатись і потім різними шляхами. У нас є люди, які дуже обережно ставляться до своїх профілів в соціальних мережах, а є люди, які розміщують будь-яку інформацію: «Я – директор ПП «Ромашка»», зайшли в реєстр, подивилися хто такий директор ПП «Ромашка» і де він зареєстрований, вже знаємо частину даних. Потім заплатили за 49 грн за запит в реєстрі і побачили його ідентифікаційний код. Далі ще шукаєм паспортні дані, тобто через відкриті державні реєстри шахраї можуть зробити.

Тому, в першу чергу, це стосується непоширення інформації самим вкладником: чим він обережніше буде відноситися до цієї інформації, тим більше шансів того, що жодний шахрай не зможе скористатися його даними.

Зараз Фонд розробляє нову систему виплати через банки-агенти, яку ми плануємо запустити в цьому році. Вона буде полягати в тому, що зараз по кожній області визначається один банк-агент. Нова система буде передбачати те, що люди зможуть отримати кошти через велику кількість банків. Тобто на вибір: в Києві людина буде мати можливість прийти в 10-15 банків і в будь-якому з них отримати свою виплату, де йому буде зручніше і який банк йому більше подобається. Тому питання безпеки також буде опрацьовуватись, тому що ми зацікавлені, щоб не було випадків протидії.

Хочеться подякувати банкам-агентам, які відповідально ставляться до своїх обов’язків. По неписаних правилах, коли людина приходить і має три-п’ять доручень, відразу починається перевірка цих доручень, відразу починається робота: хто такий, звідки доручення, тому пішли контакти з Фондом. Це питання в нас є з зоною АТО, коли велика кількість доручень і тому подібне, ми знаємо, що з минулого року всі нотаріуси з зони АТО відключені від реєстрів, але спливають доручення старі і знову ж таки питання перевірки, коли воно в реальності було оформлено і ці всі речі. Тому зараз Фонд відпрацьовує у зв’язку із запуском нової системи виплат, відпрацьовує так само технологію протидії, але перше саме велике прохання до вкладників – не поширювати інформацію про суми, як мінімум, про назви банків. Тому що, чим більше ви десь розкажете в соціальних мережах про те що: «Я втратив стільки то грошей, в такому то банку, оформляв в Дніпропетровському відділенні №54…», чи ще десь, то ви даєте наводку людині, яка хоче заволодіти інформацією про вас. Це те, що стосується, як то кажуть, в протидії в частині виплат.

Подписывайтесь на финансовые новости FinClub в соцсетях Twitter и Facebook.

 

 

Підписатися на розсилку Фінклубу

 

Присоединяйтесь