Валерий Прохоренко: «Іпотека у будь-якій країні є індикатором рівня добробуту населення»

Валерий Прохоренко: «Іпотека у будь-якій країні є індикатором рівня добробуту населення»

В ходе круглого стола «Рынок ипотечного кредитования сегодня» председатель правления БТА Банка Валерий Прохоренко рассказал о том, чем отличается спрос на социальное и элитное жилье.


 


Модератор: Я хотел бы подключить Валерия Прохоренко. Ваш банк является одним из самых крупных игроков на рынке, но какое-то время не занимался этим рынком. Теперь вы на него вернулись. Почему и как вы его оцениваете?

Валерий Прохоренко: Доброго дня, колеги! БТА Банк дійсно кілька років був у дрейфі. Ні для кого не секрет, що іноземні інвестори вичікують і дивляться на ситуацію в нашій державі. Незважаючи на це БТА Банк прийняв стратегію розвитку на найближчі два роки, в тому числі щодо розвитку іпотечного кредитування. У нас є довгострокові кредити до 20 років, хоча, звичайно, питома вага таких ресурсів у банківській системі дуже обмежена. Ми акцентуємо увагу на кредитуванні соціального житла. На даний час інвестування в іпотеку перетворилося на своєрідне заощадження, тому що у населення замало інструментів, особливо для довгострокових заощаджень. Вимоги населення – це соціальне житло площею 50-70 кв. м, і воно «розлітається як гарячі пиріжки».

Нагадаю, що іпотека у будь-якій країні є таким собі індикатором рівня добробуту населення. Незважаючи на те що індекс ділових очікувань в країні хоч і невеликими темпами, але зростає, та найбільшим попитом користуються кеш-кредити – від зарплати до зарплати, на три місяці. Це, звичайно, погана тенденція. Ситуацію треба переломити в бік довгострокових кредитів і твердих кредитів – зокрема іпотеки.

Також окрім соціального житла є попит на елітне житло. Якщо людина у цьому випадку 70% вартості житла платить сама, а 30% бере в кредит, то тут ризики мінімальні. Банк із задоволенням розгляне таку заявку щодо кредиту.

Ще хочу зупинитися на комплексному підході. Жоден напрямок не розвиватиметься без підтримки держави. Повинна бути державна програма підтримки іпотечного кредитування. Держава має стати локомотивом економічного розвитку. Зараз банки, вирішуючи свої проблеми за валютними кредитами, несуть колосальні збитки. Позичальники, звичайно, в істериці, бо дуже важко за таким курсом погашати кредит. Тому якийсь консенсус треба шукати. Держава повинна брати на себе міру гарантування і допомагати населенню та банкам знаходити розуміння. Це і розвиток інструментів довгострокового заощадження, і розвиток другого – третього рівнів пенсійного забезпечення, і страхування. Якщо люди зможуть вкладати в довгострокові проекти свої кошти, ці кошти будуть трансформуватися у довгострокові банківські рахунки і відповідно – у довгострокові кредити.

Подписывайтесь на финансовые новости FinClub в соцсетях Twitter и Facebook.

Підписатися на розсилку Фінклубу

 

Присоединяйтесь