«Кешбеки»: як споживач допоможе у детінізації економіки Президент KTD Group, співзасновник коаліції «За детінізацію економіки» Олександр Громико

«Кешбеки»: як споживач допоможе у детінізації економіки

Сектор роздрібної торгівлі в економіці України сьогодні є одним з небагатьох, що показує стабільні показники розвитку і має порівняно високий рівень рентабельності. Проте існує чимало серйозних недоліків у системі готівкових розрахунків, які ускладнюють умови ведення бізнесу, негативно впливають на динаміку надходжень податків до бюджету та призводять до порушення прав споживачів. Мова йде про систему реєстрації розрахункових операцій (РРО), пише в своїй колонці президент компанії KTD Group, співзасновник коаліції «За детінізацію економіки» Олександр Громико.


Для багатьох знайомою є ситуація, коли після купівлі в магазині певного товару (який має продаватися лише з фіскальним чеком) продавець не видає чек або видає якийсь інший документ, який не має юридичної сили. Це не лише грубе порушення прав споживачів, але й порушення податкового законодавства, адже проведена операція з продажу не була фіскалізована, отже існує ймовірність, що продавець зможе уникнути сплати податкового зобов’язання за нею.

Водночас для самих продавців чинна сьогодні система РРО є занадто складною та дорогою в обслуговуванні. І навіть більше, застосування РРО передбачає великі корупційні можливості внаслідок непрозорої системи перевірок, архаїчного законодавства в розділі штрафів та значних штрафних санкцій при її використанні. Це робить контроль у даній сфері неефективним, а отже впливає на обсяг податкових надходжень до бюджету.

Відтак, існує гостра потреба у реформуванні системи РРО, яка на сьогодні є невигідною як для продавців, так і для споживачів та держави. Кінцевою метою даної реформи має стати суттєве здешевлення РРО (за рахунок можливості застосування смартфонів та планшетів у якості РРО, так званих онлайн-РРО, механіку роботи яких наразі опрацьовують наші фахівці та експерти РПР разом із авторами законопроекту № 4117 у комітеті з питань податкової та митної політики Верховної Ради під головуванням Ніни Южаніної) та зміна концептуального підходу до контролю за РРО. Вважаємо за доцільне суттєве зменшення функції адміністрування з боку ДФС у новій системі онлайн-РРО та своєрідне делегування значної частини функції контролю з рівня держави до споживачів. Учасники Коаліції бізнес-асоціацій «За детінізацію економіки» пропонують зробити це за рахунок матеріального зацікавлення споживачів у здійсненні нагляду за правильним оформленням кінцевих продажів.

Нова модель стимулювання споживача забезпечить простоту реєстрації готівкових розрахунків та значно здешевить цей процес для малого бізнесу. Пропонується створення програмного комплексу продавця, який дозволить відправляти чек на друк на будь-який друкувальний пристрій або на програмний комплекс покупця, автоматично реєструвати фіскальний чек в єдиній системі фіскальних чеків, що спростить взаємодію з фіскальними органами.

Головною інновацією реформи є те, що споживач зможе легко перевірити реєстрацію виданого йому чеку за допомогою спеціального сайту. Користувачі системи матимуть можливість отримувати чеки від продавців як у паперовому, так і в електронному вигляді, перевіряти справжність чеку та у випадку виявлення порушень відправляти скаргу на продавця з можливістю отримання грошової компенсації за виявлене порушення (до 300% суми придбаного товару).

Після отримання чеку споживач зможе перевірити його за допомогою програми на смартфоні або на сайті та отримати інформацію про підприємство, що здійснило операцію, дату, час та суму цієї операції. Якщо дана інформація є викривленою, то покупець має можливість легко відправити відповідну скаргу до фіскального органу, який здійснить перевірку правильності оформлення операції у безготівкових розрахунках. Як наслідок, продавцеві, який не зареєстрував чек, загрожує проведення перевірки, і в разі підтвердження факту порушення порядку проведення розрахункових операцій після сплати штрафу продавцем покупець отримує компенсацію.

Новий концептуальний підхід до РРО є взаємовигідним рішенням для споживачів, продавців та держави. Запровадження інноваційних механізмів контролю не лише допоможе підтримати належний рівень законності в системі роздрібної торгівлі, але й сприятиме формуванню правової культури серед споживачів, відповідального ставлення до здійснюваних ними операцій. Зрештою, реформа РРО покликана спростити умови ведення бізнесу, у першу чергу для тих малих підприємців, які ведуть його чесно, та покарати тих, хто ухиляється від сплати податків.

Підписатися на розсилку Фінклубу

 

Присоединяйтесь