Банк не зміг відмитися
КСГ Банк поплатився за операції з «брудними» грошима – Нацбанк відправив його на ліквідацію. Кількість виведених з ринку за останні два роки банків-мийників вже досягає десятка, але поки що ніхто не поніс кримінальної відповідальності за проведення незаконних операцій.
Відмивальна ліквідація
Нацбанк продовжує шукати на ринку відмивальні банки. 30 серпня він відкликав ліцензію і почав ліквідацію КСГ Банку за систематичні порушення законодавства в сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом. «Зокрема, за здійснення ризикової діяльності в сфері фінансового моніторингу», – повідомив регулятор.
Під час останньої перевірки Нацбанк виявив у КСГ Банку схеми конвертації безготівкових коштів у готівку, в яких були задіяні юрособи, фізособи-підприємці та кредитні спілки. Учасники схеми перераховували мільйони гривень на рахунки фізосіб для подальшого переведення у готівку. Для цього використовувалися загублені паспорти, або за серією та номером паспорта були «ліві» особи.
Ці фізособи делегували право розпоряджатися рахунками одній і тій самій особі, на користь якої банк випустив понад 500 платіжних карток. Паспорт цієї людини значився як «вкрадений».
Усього вкладників у банку було приблизно 1200 чоловік, приблизно 95% з яких отримають свої вклади в повному обсязі. Станом на 1 липня 2016 року обсяг депозитів фізосіб у банку становив 54,1 млн грн.
Важкий власник
Нацбанк і раніше мав претензії до КСГ Банку, але не через «брудні гроші», а через репутацію власника. Основними його акціонерами є Сергій та Ксенія Касьянови (по 33,46%) і Олександр Шепелєв (16,39%). З вересня 2014 року пан Шепелєв перебував у міжнародному розшуку. За даними Інтерполу, його звинувачують у замаху на умисне вбивство з корисливих мотивів, вчинене за попередньою змовою групою осіб, а також у легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом. Він підозрюється в організації вбивства голови правління АвтоКрАЗбанку Сергія Кириченка, замаху на життя екс-акціонера банку «Союз» Сергія Дядечка та розкраданні грошей з Родовід Банку. Зараз він знаходиться в російському СІЗО.
«Власники істотної участі повинні протягом усього часу відповідати вимогам закону, і регулятор відстежує це питання», – сказали FinClub в Нацбанку. Але жодних заходів впливу до КСГ Банку через сумнівну репутацію акціонера НБУ не робив.
Відмивальні проблеми
Ліквідація КСГ Банку продовжує тренд «очищення» ринку. «У НБУ нульова толерантність до схемних дій банків. Зараз Нацбанк має можливість виводити такі банки з ринку за один день, навіть без етапу віднесення їх до категорії проблемних», – попереджала голова НБУ Валерія Гонтарева. Через відмивання грошей ліцензії втратили ще дев'ять банків: «Велес», «Союз», «Преміум», Меліор Банк, Грін Банк, Фінростбанк, «Аксіома», ІнтерКредитБанк, Акта Банк.
Не усі з них погодилися з вердиктом НБУ. Банк «Союз» не допустив до приміщення установи ліквідатора ФГВФО, а його власник Сергій Дядечко оскаржив рішення НБУ в суді. Він двічі вигравав позови проти Нацбанку і навіть обіцяв судитися з регулятором у всіх інстанціях, оскільки не вважає, що можна ліквідувати його кредитну установу через «кілька невклеєних фотографій». (див. «"Союз" ухиляється від ліквідації»). Після чого Нацбанк заявив, що поскаржиться в Національне антикорупційне бюро на суддів, які реанімують банк «Союз».
Не пускали ліквідатора ФГВФО і в банк «Велес», після чого його центральний офіс «випарувався». Цей банк запам'ятався тим, що НБУ запобіг у ньому спробі виведення за кордон $460 млн за підробленими документами. Близько 90% усіх операцій банку мали характер виведення капіталу.
Відповідальність за операції з відмивання грошей мають нести як керівники банків, так і особи, які цим займалися. «Якщо Нацбанк закриває банк за відмивання грошей, то в такому випадку існує велика ймовірність початку кримінального провадження за фактом привласнення, розтрати майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем (ст. 191 КК), – говорить юрист адвокатського об'єднання «Безпалий та Партнери» Олена Петренко. – Посадовою особою будь-якого підприємства є його керівник, відповідно він і нестиме відповідальність за легалізацію (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом (ст. 209)».
У Нацбанку обіцяють передати правоохоронцям дані про операції клієнтів КСГ Банку.
ТОП-новини