Де вкладам жити добре
Банкам вдалося «заманити» до себе в I кварталі майже 9 млрд грн гривневих депозитів – лідерство утримують держбанки, монопольна частка яких на ринку продовжує зростати. Але не все так однозначно. Приріст вкладів у ПриватБанку виявився «технічним», а гроші надходили з банків не тільки з російським, а й з українським держкапіталом.
Державний розмах
Гривня повертається до банків. За I квартал гривневий роздрібний депозитний портфель банків зріс відразу на 8,65 млрд грн, або 7,1%. Залишки на поточних рахунках фізосіб майже не зростали – на 417 млн грн (+0,6%). Найбільше нових гривневих вкладів відкрито у ПриватБанку – приріст на 4,44 млрд грн, а з урахуванням рахунків до запитання – на 7,1 млрд грн.
Але це викликано не тільки припиненням паніки клієнтів після порятунку банку державою, а й технічними проводками. На вимогу Нацбанку ПриватБанк перевів на свій баланс вклади фізосіб, які в 2016 році направив на програму p2p-кредитування. Йшлося про суму понад 5 млрд грн.
Нацбанк підрахував, що із загального приросту депозитів у I кварталі в банківській системі в розмірі 4,5 млрд грн (з урахуванням негативної динаміки валютних вкладів) ПриватБанк забезпечив 2,7 млрд грн за рахунок переведення грошей з p2p-кредитування назад в депозити. «Частково це зростання обумовлене переказом на баланс грошей з р2р, але повернення р2р дало близько третини цього приросту. Ми вважаємо, що нам вдалося зберегти довіру клієнтів – і ми відзначаємо зростання, як нових грошей, так і нових клієнтів», – заявили FinClub в ПриватБанку.
Друге місце із залучення гривневих депозитів посів Ощадбанк (+2,1 млрд грн), а третє – Укргазбанк (+864 млн грн). На початку року ці три держбанки синхронно знизили ставки за депозитами. Проте ці ставки залишалися вище, ніж в аналогічних за розміром банках з іноземним капіталом, що забезпечило держбанкам приплив нових грошей. 87% приросту гривневих депозитів припало саме на банки з державним капіталом.
Але якщо взяти до уваги динаміку поточних рахунків (-2,5 млрд грн), то Ощадбанк з другого місця за приростом депозитів відразу ж пересувається на друге місце за відтоком гривневих коштів населення (-440 млн грн). Ощадбанк каже, що ці гроші зняли з карток пенсіонери. «У грудні 2016 року у поточних рахунках банку зафіксовано значний приріст у зв'язку з перерахуванням коштів Пенсійного фонду. Така ж ситуація спостерігалася і в минулі роки. Пенсійний фонд профінансував січневі пенсії в грудні 2016 року. Це рішення вплинуло на збільшення залишків на рахунках клієнтів за банківськими платіжними картками в грудні 2016 року (+2,456 млрд грн) з подальшим зменшенням залишків на рахунках клієнтів за картками в січні 2017 року (-1,699 млрд грн). У березні приріст на рахунках клієнтів склав 611 млн грн», – розповіли FinClub в прес-службі Ощадбанку.
ФГВФО на поміч
Банки-агенти ФГВФО змогли скористатися виплатою в березні майже 5 млрд грн вкладникам Платинум Банку. Сумарно вони – Укргазбанк, ТАСкомбанк, Альфа-Банк, «Південний», ПУМБ, Кредобанк – наростили гривневі вклади на 2,2 млрд грн. Лише Правекс-банк, який також займався виплатами, скоротив депозитний портфель (-22,6 млн грн). Але це й не дивно, адже у Правекс-банку були найнижчі відсотки з цих семи банків.
Серед держбанків помітний приріст гривневих депозитів також показав Укрексімбанк (+144 млн грн), серед банків з іноземним капіталом – Банк Форвард (+96 млн грн), а серед установ з українським капіталом помітними стали А-Банк (+277 млн грн), Мегабанк (+166 млн грн) і «Глобус» (+129 млн грн).
Значний приплив грошей на поточні рахунки зафіксовано в Міжнародному інвестиційному банку Петра Порошенка (+247,5 млн грн). Саме в цей банк на початку року надійшли і в подальшому були заарештовані гроші з ліквідованого Всеукраїнського банку розвитку Олександра Януковича.
Банки втрачають громадян
Очікувано відтік вкладів спостерігався в банках з російським державним капіталом. Найбільше грошей з депозитних рахунків забрали з Промінвестбанку (-917 млн грн). Зі Сбербанку, ВТБ Банку, БМ Банку та ВіЕс Банку сумарно пішло ще 172 млн грн. За розміром відтоку з поточних рахунків переміг Сбербанк (-402 млн грн), з ВТБ Банку, ВіЕс Банку і БМ Банку забрали 131 млн грн, але в Промінвестбанку несподівано спостерігалося зростання залишків на рахунках до запитання на 752 млн грн. Сумарно п'ять банків втратили 870 млн грн через блокаду, яку активісти влаштували банкам з російським капіталом.
Гроші йшли і з банків з європейським капіталом. У лідерах відтоку депозитів виявився Райффайзен Банк Аваль (-118 млн грн), а відтоку з поточних рахунків – Укрсоцбанк (-130 млн грн). «Відтік депозитів у I кварталі спостерігався не тільки в Укрсоцбанку, а й у багатьох банках на ринку. Одна з причин – зростання курсу долара в I кварталі. У страху перед черговою інфляцією люди переводили гривневі заощадження у валюту, а валюту вже не так активно розміщують на вклади, тому що бояться чергових обмежень», – каже FinClub начальник відділу депозитів та заощаджень Укрсоцбанку Ірина Стрепетова.
Подписывайтесь на финансовые новости FinClub в соцсетях Twitter и Facebook.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини