Гроші Януковича не дістануться вкладникам
Правоохоронці блокують виведення грошей Олександра Януковича, сина-втікача президента, які Всеукраїнський банк розвитку розсилає своїм клієнтам по різних банках. Мова йде про сотні мільйонів гривень, виявлених Генпрокуратурою в декількох банках. Але адвокати «вкладників» протидіють, а суди періодично знімають арешти з рахунків.
Хвиля арештів
Ліквідатор Всеукраїнського банку розвитку (ВБР) Олександра Януковича розсилає гроші своїм кредиторам в інші банки, а правоохоронці «бігають» за ними і заарештовують. Вчора повторно заарештовані 312,5 млн грн в Міжнародному інвестиційному банку (МІБ) Петра Порошенка.
Історія виникла на початку року, коли ВБР почав активно перераховувати гроші кредиторам шостої і сьомої черг. За інформацією Держфінмоніторингу, службові особи ВБР 10 січня перерахували 312,49 млн грн в Міжнародний інвестиційний банк. Вже 25 січня Печерський районний суд Києва з ініціативи Генпрокуратури заарештував цю суму в рамках розслідування з 15 вересня 2014 року кримінального провадження № 42014000000000931.
Генпрокуратура вважає, що ВБР в 2012-2014 роки незаконно кредитував компанії «Укрзалізниці» на 2,5 млрд грн під завищені відсотки, а неправомірну вигоду «відмивав» через депозити співробітників ВБР. Зокрема, на рахунку провідного спеціаліста відділу стратегії та розвитку ВБР знаходилося 94,29 млн грн. Начальник відділу підбору та психологічного супроводу персоналу ВБР «зберігав» 74,83 млн грн, а начальник відділу цінних паперів ВБР - 113,3 млн грн. «На поточний момент є достатні підстави вважати, що зазначені гроші є предметом кримінального правопорушення. Фактичний власник грошей - Олександр Янукович (син екс-президента Віктора Януковича. - FinClub), а зазначені особи не мають законних доходів, які б відповідали обсягами депозитів», - говорилося в рішенні суду.
Це кримінальне провадження розслідується за ч.2 ст.364 (зловживання владою або службовим становищем), ч.2 ст.222 (шахрайство з фінансовими ресурсами), ч.2 ст.366 (службове підроблення), ч.4 ст.190 ( шахрайство) та ч.3 ст.209 (легалізація / відмивання доходів, отриманих злочинним шляхом) КК. Санкції за цими статтями – від 2 до 15 років позбавлення волі. Один з епізодів пов'язаний з НБУ: регулятор в 2012-2013 року рефінансував ВБР на 794,1 млн грн, які були перераховані пов'язаним з банком компаніям - 183,63 млн грн не були повернуті.
У МІБ заявляли, що вони за своєю ініціативою подали інформацію до Держфінмоніторингу «про фінансові операції клієнтів, що містять ознаки, передбачені законом« Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів »», а отримання грошей на свої рахунки назвали «несподіваним» і «неузгодженим »з керівництвом банку.
ВБР перераховував гроші і в інші банки. Печерський суд 8 лютого заарештував на рахунку в «Глобусі» кошти старшого фахівця кредитного відділу ВБР. В ухвалі суду вказано, що на рахунку співробітника в ВБР знаходилося 42,63 млн грн. Заарештовано були рахунки і інших співробітників ВБР: у начальника департаменту бізнес-аналітики та методології роздрібного бізнесу ВБР було 44,9 млн грн, а у офіс-менеджера секретаріату ВБР - 71,84 млн грн. Сумарно на рахунки ряду осіб в «Глобусі» перераховано 100,64 млн грн, говориться в судовому рішенні. 8 лютого в рамках цієї ж справи були заарештовані гроші, що надійшли з ВБР в Альфа-банк. «Глобус» заявив, що не отримував ні від Генпрокуратури, ні від суду постанову про арешт грошей, отриманих з ВБР і пов'язаних з кримінальним провадженням № 42014000000000931. «Всі фінансові операції, що проходять в банку« Глобус », відстежуються відповідними держорганами», - говорилося в повідомленні.
2 березня несподівано Печерський суд зняв арешт з грошей в МІБ. «Скасувати арешт на грошові кошти в ПАТ" Міжнародний інвестиційний банк "», - зазначено в рішенні суду. Його текст суд планував зачитати 6 березня. Однак цього ж дня Генпрокуратура повідомила про повторний арешт. «Зняття арешту з рахунків Януковича-молодшого не відбулося - ГПУ спільно з Держфінмоніторингом відразу заблокували кошти на рахунках банку. Вдячні небайдужим працівникам банку, які своєчасно проінформували прокуратуру про зняття арешту з рахунків в суді», - заявила прес-секретар генерального прокурора Лариса Сарган.
Очевидний вивід
ВБР був виведений з ринку восени 2014 року через застосування Євросоюзом санкцій до його власнику - Олександру Януковичу. З тих пір банком керує Фонд гарантування вкладів фізосіб, проводячи виплати кредиторам у порядку черговості, передбаченої законом при ліквідації банку. Співробітники Фонду вважають, що законно перевели в МІБ гроші, які в подальшому були заарештовані. «Це погашаються вимоги кредиторів шостий і сьомий черг. Кошти перераховуються в ті банки, де відкриті рахунки кредиторів», - сказали FinClub в прес-службі ФГВФО.
Відповідно до закону «Про систему гарантування вкладів фізосіб», шоста чергу - вимоги фізичних осіб і фізосіб-підприємців, які не є пов'язаними з банком особами, платежі яких або платежі на ім'я яких заблоковано. Сьома чергу - вимоги інших вкладників і юросіб - клієнтів банків, які не є пов'язаними особами банку.
Виплати цих черг почалися 17 листопада 2016 року, згідно з рішенням ФГВФО № 2481. «Виплати здійснюються в безготівковій формі шляхом переказу грошей на рахунок кредитора, і до повного погашення заборгованості», - зазначалось на сайті ВБР.
Подальші спроби правоохоронних органів заблокувати вивід цих грошей будуть залежати від політичної волі. Юристи кажуть, що на стадії досудового розслідування у кримінальному процесі накладати арешт можна необмежену кількість разів. «Це можливо при наданні слідчими достатніх доказів існування ризиків неможливості в подальшому стягнути відповідні кошти. З огляду на досить формальний підхід слідчих суддів до розгляду клопотань слідчих про накладення арешту на кошти та політичну заангажованість питання про гроші Януковича, вважаю, що арешт цілком може бути накладено», - говорить керуючий партнер адвокатського об'єднання Suprema Lex Віктор Мороз.
А поки слідчі Національної поліції продовжують збирати доказову базу і отримують в ДФС інформацію про майновий стан і доходи «вкладників» ВБР, Генпрокуратура ще 17 січня заарештувала на рахунках у Національному банку кошти ВБР на 354,2 млн грн і $ 127,26 млн, які повинні бути виплачені його клієнтам - юридичним і фізичним особам.
Олена Губар, В'ячеслав Садовничий
Подписывайтесь на финансовые новости FinClub в соцсетях Twitter и Facebook.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини