Підбір курсу
Бій за валюту
За кілька днів до завершення роботи місії МВФ центробанк вирішив внести зміни в роботу валютного ринку, щоб зблизити офіційний і ринковий курси. НБУ вчора обговорив таку можливість з банками на щотижневій зустрічі. Банкіри розповіли FinMaidan про те, що регулятор вивчає можливість зобов'язати експортерів продавати 75% їх валюти безпосередньо центробанку, а не іншим банкам. І вже НБУ продаватиме валюту імпортерам та іншим покупцям.
Деталі банкірам невідомі. «Поки незрозуміло, як це буде зроблено. Швидше за все, НБУ продаватиме банкам валюту під угоди на аукціонах. Але, мабуть, частину грошей він залишатиме в резервах. Це означає, що буде великий дисбаланс між попитом і пропозицією», – нарікає скарбничий одного з найбільших банків.
Тиждень тому про необхідність змін в НБУ говорили і журналістам. «У всіх країнах, коли у вас є дві речі – адміністративні обмеження, як зараз, і загальна нестача валюти в країні, у вас виникає два або три курси. Тому, щоб ніхто не мав ілюзій: поки є адмінобмеження і брак валюти, існуватиме цей феномен, – відповів на запитання FinMaidan перший заступник голови НБУ Олександр Писарук. – Ми можемо за рахунок коригування наших адмінобмежень або порядку проведення валютних операцій зменшити різницю, вплинути на зближення курсів, але повністю це винищити можна тоді, коли валюти буде достатньо і коли обмеження (будуть зняті. – FinMaidan)».
На уточнююче запитання кореспондента FinMaidan, чи відбудеться «зближення» вже в поточному році, Олександр Писарук порадив подивитися на чорний ринок Аргентини: «У нас просто школа в порівнянні (з ними. – FinMaidan)». Вчора курс долара до аргентинського песо на чорному ринку Аргентини був на 60% вище за офіційний обмінний курс. У попередні місяці була дворазова різниця.
Відмова від індикатора
Планується також зміна самого механізму курсоутворення: зараз міжбанківський, офіційний курс НБУ і готівковий курси банків фактично «прив'язані» до індикативного курсу, що визначається на щоденних аукціонах. Цей індикатор було введено наприкінці вересня, щоб знизити ризики впливу на курс долара невеликих спекулятивних угод. НБУ тепер продає на аукціонах по $3 млн і, виходячи з отриманих заявок, визначає курс. Вчора він склав 15,8 грн/$.
У Нацбанку обіцяють розповісти про свої ініціативи найближчими днями. Але банкіри вже говорять, що готові до змін. «Реальний курс ховається за декількома курсами, які існують на ринку: офіційний, індикативний, готівковий, міжбанківський, чорний. Це усіх дратує», – зазначає один із скарбничих.
Проблеми перетворень
Зміни супроводжуватимуться стрибком курсу долара, але банкіри до цього готові. «Попит і зараз вище, ніж пропозиція. А потім він ще більше збільшиться, тому курс ростиме. У якийсь момент через високий курс частина попиту просто відпаде, оскільки люди будуть не в змозі купувати валюту так дорого. Тоді ситуація може стабілізуватися. Але курс однозначно буде не менше 20 грн/$», – говорить FinMaidan заступник голови правління великого банку. Учора небанківські обмінні пункти виставляли долар на продаж за 20,5 грн/$.
У разі зростання офіційного курсу банки зіткнуться з переоцінкою портфелів і нормативів, тому, можливо, слід ввести розрахунковий курс. «Необхідно зафіксувати для банків історичний курс, який усіх влаштовує, наприклад, на 1 січня 2015 року, при якому банківська система ще схожа на систему, а не на об'єкт, що розкладається. НБУ може зафіксувати курс для розрахунку нормативів та інших балансових показників на початок кварталу. Але треба чітко фіксувати час дії цієї норми – наприклад, півроку, після чого банки переходять на новий курс у розрахунках», – радить заступник голови правління одного з банків.
Олена Губар, В'ячеслав Садовничий
ТОП-новини