Платинум Банк виставлено на оглядини Фото finclub.net

Платинум Банк виставлено на оглядини

Вже три банки зацікавилися активами Платинум Банку. Купівля «робочого» роздрібного портфеля і мережі відділень може посилити позиції ТАСкомбанку і Банку Кредит Дніпро, відзначають фінансисти, але все залежить від якості активів неплатоспроможного Платинум Банку. У разі їх негативної оцінки можуть розбігтися усі можливі інвестори.


Вишикувалися в чергу

Збанкрутілий роздрібний Платинум Банк зацікавив трьох потенційних покупців. Про перших претендентів Фонд гарантування вкладів фізосіб повідомив 31 січня. «Два потенційні інвестори подали заявки на доступ до інформаційної кімнати для ознайомлення з фінансовою звітністю та документами Платинум Банку», – заявили у Фонді, і продовжили до 6 лютого термін подачі конкурсних пропозицій. Вже 1 лютого до ФГВФО надійшла ще одна заявка.

Потенційних інвесторів може бути не більше восьми: тільки сім банків і нерезидент Стефан Пол Пінтер попередньо пройшли кваліфікаційний відбір Нацбанку. Джерела FinClub на банківському ринку говорять, що першими портфелем Платинум Банку зацікавилися ТАСкомбанк Сергія Тігіпка і ПУМБ Ріната Ахметова. В обох установах не змогли ні підтвердити, ні спростувати цю інформацію. «Без коментарів», – сказали в цих банках.

Третім претендентом став Банк Кредит Дніпро Віктора Пінчука. «1 лютого ми подали заявку на розгляд можливості придбати деякі пасиви та активи неплатоспроможного банку. Якщо ці пропозиції відповідатимуть нашій бізнес-стратегії, цілям на найближчі роки і не викликатимуть сумнівів щодо їхньої якості, Банк Кредит Дніпро зможе взяти участь в процесі виведення Платинум Банку з ринку», – розповів FinClub заступник голови правління Банку Кредит Дніпро Андрій Мойсеєнко.

До 6 лютого можуть з'явитися нові заявки, але інші кваліфіковані інвестори не виявляють інтересу. Укрсоцбанк і БТА Банк повідомили FinClub, що не планують подавати заявку, адже активи Платинум Банку їх не цікавлять. Асвіо Банк не відповів на запит, а в Альфа-банку сказали: «Як буде нам відомо рішення, ви дізнаєтеся першими». Один зі співрозмовників FinClub припустив, що активи «Платинума» може вивчити інвестбанківський підрозділ «Альфи».

Оптова угода

ФГВФО одночасно проводить чотири конкурси з виведення Платинум Банку з ринку.

Перший – пошук приймаючого банку для відчуження йому гарантованих зобов'язань з виплатою премії. За словами заступника директора-розпорядника ФГВФО Андрія Оленчика, в умовах конкурсу прописано, що переможцем може стати банк, який запропонує найвищу премію Фонду за зобов'язання неплатоспроможного «Платинума», які гарантуються (4,9 млрд грн). А розмір премії повинен перевищувати 2,5% від розміру переданих зобов'язань банку.

Другий конкурс – пошук приймаючого банку для відчуження йому всіх або частини його активів і зобов'язань. «Отримати активи неплатоспроможного банку без його пасивів у розмірі гарантованих депозитів приймаючий банк на стадії тимчасової адміністрації не може», – каже Оленчик. Якщо інвестор готовий забрати не тільки зобов'язання, а й активи (або їх частину) неплатоспроможного банку, ФГВФО за необхідності може надати приймаючому банку фінансову підтримку, розмір якої розраховується згідно з Положенням про спосіб, розмір і умови надання Фондом фінансової підтримки (рішення виконавчої дирекції Фонду № 8 від 12.07.2012). «Якщо приймаючий банк і Фонд не домовляться про розмір компенсації, і Фонд буде бачити, що йому простіше і вигідніше ліквідувати банк, ми почнемо процедуру ліквідації за стандартною схемою. Тоді банки зможуть купити активи за стандартною процедурою, без прийняття на себе додаткових зобов'язань», – розповів Андрій Оленчик. В цьому випадку валютні вклади фізосіб, яких у банку 26%, передаються не в гривні, а у валюті договору.

Інвестори можуть подати заявку на купівлю неплатоспроможного банку (третій конкурс) або створити перехідний банк з передаванням йому активів/зобов'язань (четвертий). Але це малоймовірно.

За даними Платинум Банку на 11 жовтня 2016 року, 100% його акцій належали кіпрській PT Platinum Public Ltd. Вирішальний вплив на управління банку здійснював громадянин Ізраїлю Григорій Гуртовий, а значний вплив – громадянин України Борис Кауфман.

Роздріб – так, корпоративи – ні

Платинум Банк займав непогані позиції за рахунок широкої філіальної мережі та портфеля споживчих кредитів. «У банку була відмінна роздрібна мережа відділень, збалансована за регіонами, у кількості понад 200 підрозділів. Саме вона має основну цінність для банків, які зараз розвивають або планують розвивати роздрібний сегмент», – говорить член Українського товариства фінансових аналітиків Віталій Шапран. «Купівля роздрібного портфеля «Платинума» може зацікавити ТАСкомбанк і Банк Кредит Дніпро. Їм потрібно рости. А для ПУМБ цей обсяг є незначним», – оцінює перспективи угоди фахівець одного з банків – кваліфікованих інвесторів. Нещодавно ТАСкомбанк вже поглинув «грецький» Універсал Банк.

Але ці ж чинники грають на пониження цінності портфеля. «Платинум Банк залучав дорогі депозити, а банкам такі пасиви нецікаві. А кредити – короткі беззаставні. Середній термін погашення – до року. Поки ФГВФО проведе рішення, кредити вже погасяться», – попереджає співрозмовник FinClub. Аналогічна ситуація була в Дельта Банку, якому в 2015 році роздрібні позичальники протягом півроку з моменту банкрутства банку заплатили 1 млрд грн з портфеля у 3 млрд грн.

В Платинум Банку обслуговується не весь портфель – складна ситуація з корпоративними інсайдерськими кредитами. Загальний кредитний портфель на кінець III кварталу становив 7 млрд грн, резерви під нього були сформовані на 950 млн грн. «Близько 2 млрд грн споживчих кредитів – в більш-менш робочому стані. З них 1 млрд грн – в гарному. Але в той же час там 2 млрд грн корпоративних запозичень, які знаходяться в жалюгідному стані», – говорив директор-розпорядник ФГВФО Костянтин Ворушилін.

За підсумками III кварталу незабезпечені споживчі кредити і кредити готівкою становили у «Платинума» 3,36 млрд грн (резерви – 670 млн грн). «З огляду на традиційно високий для такого напряму кредитування відсоток проблемної заборгованості, оцінка робочого портфеля у 2 млрд грн виглядає цілком адекватною. Такий портфель дозволив би наростити клієнтську базу і збільшити частку ринку для банку, який є активним в цьому сегменті», – вважає аналітик банківського сектора групи ICU Михайло Демків.

Протягом 2016 року зростала частка кредитів, забезпечених нерухомістю (з 1,45 млрд грн до 2,99 млрд грн). Але з визнанням банку неплатоспроможним платіжна дисципліна позичальників зазвичай падає. ФГВФО стверджує, що 95% позичальників усіх збанкрутілих банків не платять за своїми запозиченнями. При цьому можливість стягнення заборгованості за кредитами готівкою, за якими не було погашень більше року, близька до нуля. За оцінкою Михайла Демківа, з урахуванням витрат на колекторські послуги, вартість такого кредиту знаходиться в межах 1% від номінальної суми заборгованості. Крім того, Національна поліція звинувачує топ-менеджмент Платинум Банку в розтраті 1 млрд грн. Тому після детального вивчення звітності та фінансової документації банку-банкрута потенційні покупці можуть передумати купувати «проблемку».

Крім того, Платинум Банк активно віддавав видані ним кредити як забезпечення за коштами, які знов позичаються на ринку. На кінець вересня таких позик було на 1,9 млрд грн. Майнові права за кредитами на 726,8 млн грн були передані НБУ в забезпечення рефінансування, на 759 млн грн – Міжнародній фінансовій корпорації, на 60 млн грн – іншим банкам, на 360 млн грн – як забезпечення за зобов'язаннями перед клієнтами.

«Не виключаю, що Фонд може вирішити піти шляхом передачі частини активів і зобов'язань неплатоспроможного Платинум Банку приймаючому банку, який проводить активну роботу з повернення кредитів позичальниками. Таким чином мінімізуються витрати Фонду. У разі ж продажу портфеля в першу чергу Фонд повинен буде розрахуватися з НБУ, за кредитами якого він знаходиться у заставі», – каже Михайло Демків.

Вже 9 лютого ФГВФО повинен оголосити, чи знайшлися бажаючі на портфель «Платинума». При цьому в Фонді наголошують, що незалежно від результатів конкурсів виплата гарантованої суми 203 тисячам вкладників почнеться в останню декаду лютого.

Долучайтесь

Підписатися на розсилку Фінклубу