Гривню підмочили

Гривню підмочили

У зоні АТО банкіри пошкодили готівки на суму понад 21 млн грн, щоб бойовики не могли ними скористатися. Проте частина «забарвлених» банкнот потрапила до бойовиків і проживаючих в зоні конфлікту. Для отримання компенсації НБУ пошкоджені купюри необхідно вивести із зони АТО, а зробити це змогли не всі.

Спеціальне пошкодження

У зоні АТО банки до сьогодні спеціально пошкодили близько 21,3 млн грн, яким загрожувало потрапляння до рук бойовиків терористичних організацій ДНР і ЛНР. Ще 24 липня 2014 року НБУ запровадив надзвичайний режим роботи банківської системи в зоні АТО та Криму. Було вирішено, що у разі неможливості вивезення готівкових коштів необхідно зняти на відеокамеру процес пошкодження банкнот спеціальною фарбою або іншим способом, який позбавляє банкноти платіжних ознак грошових знаків. Гроші можуть бути пошкоджені різними способами: фарбуванням розчинами, розрізанням, частковим обпаленням, псуванням оліями.

Після цього гроші мають передаватися у Нацбанк, який відшкодовує банкам номінальну суму пошкоджених або знищених купюр. «Частка пошкодженої готівки в Донецькій і Луганській областях склала усього 0,007% від загального обсягу коштів в Україні, який на 1 січня досяг 304,9 млрд грн, – повідомив учора директор департаменту грошового обігу НБУ Віктор Зайвенко. – Близько третини пошкодженої готівки вже було здано банками в НБУ та відшкодовано їм. Решта поки не була пред'явлена Нацбанку, адже установи не можуть вивезти її з відділень, які знаходяться на неконтрольованій території. За першої можливості банки передають таку готівку в теруправління НБУ, і потім вона обмінюється».

Для терористів фарба не перешкода

Частина банків ще не вивезла пошкоджені гроші з території зони АТО, і вони потрапили в обіг на цій території. «Незначна частина пошкодженої готівкової валюти потрапила потім на вулицю до людей. Вже кілька банків повідомили нам про такі випадки. Але було й таке, що співробітникам банків не вдавалося її пошкодити і вивезти з відділення. Наприклад, до одного відділення зайшли терористи і не дали провести це пошкодження», – розповів Віктор Зайвенко.

Використання зіпсованих грошових коштів заборонено. Як заявив на початку січня секретар РНБО Олександр Турчинов, усі, хто спробує розрахуватися грошима, викраденими бойовиками на окупованому Донбасі із захоплених банків, будуть затримані як співучасники пограбувань. «Терористи почали використовувати крадені помічені гроші для своїх потреб, а також для розрахунків з населенням. Пограбування і використання награбованого – це типові ознаки дій російських терористичних угруповань», – заявив секретар. Юристи відразу ж заявили, що за розрахунок такими купюрами немає кримінальної відповідальності.

Прощання з готівкою

Банкіри зіткнулися з неможливістю як вивезення коштів зі своїх філій, так і пошкодження їх. «Ми нічого не змогли вивезти з відділень нашого банку в зоні АТО. Там ще залишилася готівка і клієнтські гроші в скриньках. В принципі, ми з цими грошима вже розпрощалися і зарезервували кошти для їх повернення. Але там ще стоїть технічна охорона на всяк випадок», – сказали FinMaidan в одному з банків, що побажав залишитися неназваним через загрозу своїй безпеці.

Такі банки нічого не зробили з готівкою в зоні АТО, щоб не наражати на небезпеку своїх співробітників. «Уявімо, що в якомусь нашому відділенні співробітник починає псувати гроші. Це може хтось побачити і донести терористам, і що потім буде з цією людиною? І навіть якщо ніхто не побачить, то потім ці гроші потрібно доправити в Нацбанк, тобто людина повинна взяти мільйон гривень забруднених грошей і везти їх з цієї небезпечної території, – розповідають ще в одному крупному банку. – Тому ми просто залишаємо гроші у відділенні. Краще їх там вкрадуть, ніж життя людини буде на нашій совісті».

Дозвіл на самостійне знищення грошей НБУ банкам не дає, тому що цю функцію закріпив тільки за собою. Точніше, вони можуть знищити банкноти, але тоді, по-перше, Нацбанк нічого їм не компенсує, а по-друге, це може бути сприйнято як спроба приховати докази при пограбуванні банку. При цьому складність процедури отримання компенсації пошкоджених купюр привела до того, що НБУ не зафіксував жодного факту шахрайства з боку банків із знищеною валютою, яка потім була пред'явлена регулятору для повернення.

«Готівкові кошти можна знищувати на території банків, але тільки в присутності співробітників НБУ. Саме в цьому й полягає основна проблема, бо необхідність знищення готівки виникає тоді, коли немає можливості вивезти її з відділення: перекриті дороги, тривають бойові дії. І співробітники НБУ не зможуть приїхати в таке відділення для знищення готівки через загрозу їхньому життю і здоров'ю», – пояснює директор департаменту розрахункових і кредитних операцій Альфа-банку Тетяна Гринь.

Долучайтесь