Кримський вклад виявився безповоротним

Кримський вклад виявився безповоротним

Акцент-банк втратив у Криму і на Донбасі понад 800 тис. грн, тому вимагав у суді відстрочку для виплати депозиту клієнту всього на $30 тис. Банк навів усі можливі аргументи: форс-мажор у вигляді окупації Криму, вилучення майна банку окупаційною владою, ризики, що клієнт міг отримати компенсацію вкладу в Криму, але суди були непохитні. Вони вирішили, що банк не має права затягувати повернення депозиту.


Сага про кримський депозит

Акцент-банк (бренд «А-Банк») зіткнувся з проблемою повернення вкладнику депозиту всього на $30 тис. Банк спробував у суді відкласти виплату простроченого вже майже на два роки депозиту і відсотків. Але Апеляційний суд Києва 15 червня 2016-го відмовив йому у відстроченні.

Клієнт банку в 2013 році розмістив у євпаторійському відділенні $30 тис. під 9% на рік – до 25 вересня 2014 року. Але в квітні 2014-го (після окупації Росією Криму) клієнт зажадав від Акцент-банку достроково повернути усі вклади, у тому числі цей. Акцент-банк вирішив, що нічого не повинен повертати, оскільки всі виплати за вкладами в Криму здійснює російський Фонд захисту вкладників. «ФЗВ узяв зобов'язання здійснювати компенсаційні виплати, в тому числі вкладникам «А-Банку», поза волею відповідача», – заявив банк у суді та попросив позов відхилити.

Банк навіть заявив, що у нього «немає даних про внесення позивачем банківського вкладу». При цьому банк не зміг надати суду «належні та допустимі докази» невнесення грошей на рахунок. Наявність у вкладника квитанції про внесення коштів спростувало те, що він нібито отримував виплату з ФЗВ. 9 квітня 2015 року Оболонський районний суд Києва ухвалив, що банк повинен повернути вклад клієнту в повному обсязі, включаючи відсотки. Апеляційний суд Києва 4 червня 2015-го відкоригував суму процентних платежів, але підтвердив необхідність виплати вкладу.

Неможливість повернення

Банк звернувся до першої судової інстанції з проханням відстрочити виконання рішення до 1 вересня 2016 року, але суд 2 листопада 2015-го відмовив йому в цьому. Банк акцентував на тому, що покинув Крим на вимогу НБУ. «Усе майно Акцент-банку, що знаходилося на території Криму, було вилучено окупаційною владою і передано в розпорядження ФЗВ з метою здійснення за його рахунок компенсаційних виплат вкладникам, – заявили в банку. – Події, пов'язані з політичною кризою і військовими діями на сході України, призвели до відтоку коштів, розміщених на рахунках фізичних та юридичних осіб. Від початку березня 2014 року в Донецькій і Луганській областях відбувалися підпали банків і відділень, в зв'язку з чим банк втратив 496,6 тис. грн в Донецькій області та 306,5 тис. грн – у Луганській».

Акцент-банк підкреслив, що вже збанкрутувало більше 50 банків, а на ринку – масовий відтік депозитів: «В результаті фінансової ситуації в країні виконання рішення про стягнення коштів на вказану суму може вплинути на зобов'язання перед іншими вкладниками і принести банку прямі значні збитки». Оболонський суд не прислухався до аргументів, але Апеляційний суд Києва скасував його рішення 17 лютого через порушення процедури. Тому Оболонський суд 1 квітня повторно відмовив у відстроченні, а Апеляційний суд Києва 15 червня підтвердив відмову. Суд зазначив, що доводи банку засновані на припущеннях. «Банк не надав переконливих доказів на підтвердження важкого матеріального становища, що свідчило б про неможливість виконання рішення суду в даний час і доводило необхідність відстрочки рішення», – заявили в суді.

Акцент-банк належить Ігорю і Григорію Суркісам. Останні вісім років його розвитком займалася команда групи «Приват». Продукти Акцент-банку ідентичні продуктам ПриватБанку, а очолює Акцент-банк колишній топ-менеджер ПриватБанку Юрій Кандауров. Відповідь на запит щодо Акцент-банку журналіст FinClub отримав від прес-служби ПриватБанку.

Кримське прикриття

В Акцент-банку на питання про причини виникнення труднощів з виплатою $30 тис. надіслали розлогу відповідь. З неї випливає, що окупація Росією Криму є форс-мажором (виникла 27 березня 2014 року – Резолюція № 68/262 Генасамблеї ООН про підтримку територіальної цілісності України), який не залежить від волі сторін (вкладника і банку), тому «термін виконання зобов'язань відкладається на період дії форс-мажору». Тобто Акцент-банк готовий виплатити депозит тільки після звільнення Криму від російської окупації.

А на питання, як саме банк вирішить цю проблему, він відповів, що «відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заподіяної в результаті тимчасової окупації, в повному обсязі покладається на Російську Федерацію як на державу, яка здійснює окупацію». «Таким чином закон України встановив, на кого саме покладається відповідальність за відшкодування шкоди в результаті окупації», – сказав FinClub голова Акцент-банку Юрій Кандауров.

Втрати на окупованих територіях не завадили банку активно залучати гроші на решті території України. Від початку 2014 року його загальний депозитний портфель виріс майже вдвічі – на 1,3 млрд грн, до 3,18 млрд грн. Велика частина коштів була зібрана у населення: громадяни принесли в банк 1,34 млрд грн, і зараз їхні заощадження становлять 2,98 млрд грн.

Щоправда, не все так добре. Валютний портфель вкладів фізосіб скоротився на $36,8 млн – до $53,9 млн. Але роздрібні гривневі вклади зросли за цей час на 653 млн грн – до 1,57 млрд грн.

Звичайна ситуація

Відстрочка на виплату вкладу є звичайною судовою практикою затягування розрахунків з клієнтами. «Така відстрочка на повернення можлива за рішенням суду про відстрочку виконання рішення суду. Якщо у банку є капітал або хоча б розуміння можливостей погашення заборгованості, то таке відстрочення є цілком обгрунтованим і правомірним», – каже адвокат, керуючий партнер адвокатського об'єднання Suprema Lex Віктор Мороз.

У Акцент-банку запевняють, що ситуація під контролем. «На сьогодні немає жодних труднощів при поверненні вкладів клієнтам банку. Банк виконує всі економічні нормативи ліквідності та ніколи не був у групі проблемних», – запевняє Юрій Кандауров.

Долучайтесь