Ощадбанку віддали переселенців
Переселенці з зони АТО отримуватимуть грошову допомогу від держави через Ощадбанк. Держбанк отримає сотні тисяч нових клієнтів. Комерційні банки також могли б проводити ці виплати річним обсягом 3,36 млрд грн, але позбавлені такої можливості, оскільки не було навіть конкурсу з відбору уповноваженого банку (рос.).
Посилення Ощадбанку
Кабінет міністрів вирішив виплачувати через мережу державного Ощадбанку соціальну допомогу тимчасово переміщеним особам із зони АТО. Задля цього 22 червня Кабмін вніс зміни до постанов № 505 і 509. Ними він ще 1 жовтня 2014 року врегулював механізм надання грошової компенсації, у тому числі для оплати житлово-комунальних послуг, тим громадянам, які покинули зону бойових дій і прифронтові території. Про нові правила виплати грошової допомоги у Мінфіні повідомили вчора, але текст прийнятих змін ще не оприлюднено.
Досі вимушені переселенці отримували допомогу держбюджету через відділення соціального захисту Мінсоцполітики. Тепер же нові й подовжені виплати проводитимуться через держбанк. «Фактично кількість установ, через які можна отримувати виплати, зросла втричі. Отримувати гроші через банк буде безпечніше», – стверджує заступник міністра фінансів Роман Качур. Допомогу можна буде отримати в будь-якому з 4 тисяч відділень Ощадбанку, але документи приймаються тільки в половині з них. Для реєстрації необхідний паспорт, копія свідоцтва про шлюб і народження дітей. Сума виплати для непрацездатних осіб становить 784 грн на місяць, інвалідів – 949 грн, працездатних – 442 грн, а сім'ї – 1254 грн. Така допомога виплачується до моменту зняття з обліку, але не довше шести місяців.
Великий куш
Переселенці цього року отримають 3,36 млрд грн, з них за I півріччя громадянам вже виплачено 1,63 млрд грн. У червні виплати на 233,7 млн грн отримали 186,3 тис. сімей (315,6 тис. осіб). А всього на обліку зараз перебувають 1,604 млн чоловік. «Виплати отримують 337,4 тис. сімей. У липні повинні звернутися ще 37 тисяч. Це будуть жителі Донецької, Луганської, Дніпропетровської, Харківської областей та Києва», – розповів заступник міністра соціальної політики Віталій Мущинін. Поки невідомо, чи продовжаться виплати наступного року. За словами пана Мущиніна, це рішення розглядатиметься Кабміном орієнтовно в жовтні.
Ощадбанк визнає, що за рахунок грошей переселенців не зможе наростити пасивну базу. «У нас немає планів залишити ці гроші на своїх рахунках. Наше основне завдання – люди повинні їх отримати. Але, звичайно, якщо хтось захоче, то зможе їх розмістити на депозиті в нашому банку», – заявив заступник голови правління Ощадбанку Антон Тютюн. Але цей проект дозволить держбанку отримати сотні тисяч нових клієнтів або збільшити залишки на рахунках нинішніх клієнтів, які стали отримувати держдопомогу.
Конкуренцію обійшли
Уряд не проводив конкурсу для відбору установ для виплат. «Вибір проводився серед державних банків. Ми враховували зручність людей і можливості для отримання цих грошей. Також для нас було важливо, щоб ці гроші ніяк не використовувалися на неконтрольованих територіях», – говорить Роман Качур. Але оскільки текст постанови Кабміну ще не оприлюднено, складно визначити, наскільки він суперечить законодавству про захист економічної конкуренції.
Комерційні банки теж були готові проводити виплати переселенцям. «Банкам цікава участь в подібних проектах, тому що для фінансових установ це можливість розширення клієнтської бази та крос-продажів. Ми зацікавлені в участі у виплатах, більш того, маємо відпрацьовану процедуру і необхідну інфраструктуру для виплат, оскільки вже більше року активно співпрацюємо з Фондом гарантування вкладів фізичних осіб в рамках виплат компенсації», – розповіла FinMaidan директор продуктової лабораторії Фідобанку Тетяна Надточій.
ТОП-новини