51% кредитів «зеленій» енергетиці стали проблемними

51% кредитів «зеленій» енергетиці стали проблемними

Українські банки, передусім державні, активно кредитували до війни «зелену» енергетику. Галузь не встигла оговтатися від кризи недофінансування, як шок війни спричинив стрімке зростання частки непрацюючих кредитів.

Про це йдеться у Звіті про фінансову стабільність, підготовленому НБУ.

У період розквіту галузі банки активно кредитували «зелену» генерацію – третина потужностей «зеленої» енергетики побудована із залученням кредитних коштів. У валовому кредитному портфелі частка кредитів «зеленої» енергетики становить майже 4%.

Цей показник значно вищий для державних банків, яким належить понад три чверті кредитів галузі. У окремих банках частка портфеля досягає 13%.

greenEnergy 28.06.2023

Проблеми «зеленої» генерації тривають роками, а війна їх поглибила. Обсяги виробництва з відновлюваних джерел енергії зростали, а надходжень від продажу електроенергії не було достатньо для сплати генерації за високим «зеленим» тарифом. Нині виробники в середньому отримують близько половини від «зеленого» тарифу, накопичений борг за куплену електроенергію становить 18,6 млрд грн на початок травня 2023 року.

За оцінками експертів, приблизно 20% об’єктів сонячної енергетики та приблизно 80% об’єктів генерації з вітру зазнали руйнувань, знищено або окуповано. Їх відновлення проблематичне: власні ресурси компаній обмежені, кредитування майже зупинилося.

Збитки банків сягнули половини портфелю кредитування «зеленої» енергетики. Через недоотримання доходів, пошкодження та втрату потужностей низка компаній не здатна обслуговувати свої борги. Частка непрацюючих кредитів галузі на початок травня зросла до 51% порівняно із менш ніж 3% до вторгнення.

Під час війни неповних надходжень за «зеленим» тарифом та накопичених фінансових ресурсів окремим виробникам вистачало на обслуговування процентів. Крім того, банки переважно контролюють рахунки компаній, тож забезпечували першочерговість сплати боргу за наявності надходжень.

Водночас рівень виплат за «зеленим» тарифом залишається низьким, а перспективи сектору непевними. Відсутність запасу міцності може призвести до нової хвилі дефолтів після виходу компаній із режиму тимчасових послаблень сплати за боргами.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь