Банкіри пропонують згорнути доступні кредити «5-7-9%»
Форум провідних міжнародних фінансових установ запропонував Національному банку та Міністерству фінансів згорнути або суттєво трансформувати програму «Доступні кредити 5-7-9%».
«Банківська ділова спільнота вважає за доцільне перейти до поступового обмеження реалізації програми «Доступні кредити 5-7-9%», починаючи з четвертого кварталу 2021 року, та подальшого її припинення або суттєвої трансформації з метою підвищення ефективності використання бюджетних коштів», – йдеться у листі.
Пан Писарук зазначає, що середньозважена ставка за новими кредитами бізнесу в гривні вже становить 8,8%, що є дуже близьким значенням до верхньої межі діапазону ставок за програмою.
«Основні цілі програми не досягнуті через суттєву зміну її акцентів. Однією з головних проблем реалізації Програми є постфактум зміна основних напрямків її реалізації, внаслідок чого у складі загальних витрат за програмою частка інвестиційного кредитування постійно зменшується та є несуттєвою. По суті, поточна ситуація не відповідає назві програми та її основним цілям», – йдеться у листі.
За минулий тиждень банки видали 385 кредитів за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» на 909,4 млн грн. З початку старту державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» в 2020 році уповноважені банки видали 21 545 кредитів на загальну суму 56,718 млрд грн. З них 20,47 млрд грн були видані в якості рефінансування попередньо отриманих кредитів; 6,98 млрд грн підприємці отримали на інвестиційні цілі; 29,26 млрд грн у якості антикризових кредитів.
Найбільший обсяг доступних кредитів видав Райффайзен Банк – 10,382 млрд грн, найбільшу кількість – ПриватБанк (7227).
Міністр фінансів Сергій Марченко в березні пообіцяв переглянути умови програми «Доступні кредити 5-7-9%» у частині надання рефінансування попередніх позик, але програму досі не змінили.
Форум назвав низку ризиків програми:
1) Дефіцит бюджету, фіскальний тиск та невизначена подальша співпраця з МВФ. Низька вірогідність підтримки програми з боку держави у майбутньому або ймовірність суттєвого коригування умов. Можлива зміна акценту зі сторони держави у бік іпотеки та землі.
2) У разі браку коштів Фонд підтримки підприємництва, відповідно до договору, має 6 місяців для здійснення перерахунку коштів, і це не можна вважати невиконанням умов програми. Ризик залишається за клієнтом. Тобто, існує ймовірність накопичення несплачених відсотків впродовж шести місяців та настання неспроможності клієнта згодом сплатити всю суму за період одразу. Це може призвести до відтермінованих реструктуризацій та, навіть, потенційних дефолтів.
3) Неринкова конкуренція серед банків, оскільки наразі невеликі банки та банки з високим рівнем непрацюючих кредитів, що мають значно вищі відсоткові ставки, видають під 0% з метою покриття збитків.
4) Ефект звикання, розслабленість водночас зі зміною ринкового середовища. Чим довше клієнт отримуватиме підтримку та компенсацію відсотків, тим складніше йому буде повноцінно обслуговувати кредит за ринковою ставкою та дотримуватися платіжної дисципліни. Ставки на рівні 0-3% мають бути не тривалими, а тимчасовим рішенням.
5) Програма не направлена на створення і розширення бізнесів або нівелювання негативного впливу кризового періоду (COVID-19), а використовується переважно існуючими прибутковими бізнесами.
6) Збільшення часу на прийняття рішення (TTY) за рахунок перевірок додаткових критеріїв та довідок (внутрішня процедура).
Райффайзен Банк навів власну статистику: 99,94% кредитів надані діючим підприємствам і лише 0,06% – новоствореним; при цьому 87,5% підписаних договорів і 84,3% виданих кредитів прийшлися лише на одну галузь – сільське, лісне та рибне господарство.
«Якщо за даними Райффайзен Банку скласти типовий портрет учасника програми, то це буде діюче підприємство сільського господарства, що отримало антикризовий кредит або рефінансування. Здебільшого подібні підприємства є доволі стійкими, не зазнали значних втрат від згортання ділової активності в 2020 році та намагаються легально зменшити видатки від фінансової діяльності», – йдеться у листі.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини