Банки достроково виконали річний план Мінфіну з продажу ОВДП
Мінфін лише за два місяці 2023 року перевиконав річний план із продажу ОВДП
«Протягом січня-лютого від внутрішніх позик уряд отримав близько 101,1 млрд гривень, в той час як бюджетом було передбачено 90,7 млрд грн протягом січня-грудня», – підрахував керівник аналітичного відділу інвестиційної компанії Concorde Capital Олександр Паращій.
Він назвав ці результати феноменальними, але з декількома «але».
Із загальної суми доходів від продажу ОВДП:
1) 76,1 млрд грн (або 88% всіх гривневих залучень) було отримано через розміщення бенчмарк-ОВДП, які банки фактично «вимушені купувати» замість більш привабливих для них депоитних сертифікатів НБУ.
2) 21 млрд грн в еквіваленті – це ОВДП, які Мінфін повинен буде погасити вже у 2023 році. Переважна частина з них – 70% – це валютний борг. Ці папери просто збільшать необхідність уряду виплачувати борг у липні-вересні.
3) І лише 4 млрд грн – інші ОВДП.
«Тож «друк грошей» через купівлю ОВДП Нацбанком, який активно практикувався у 2022 році, просто був замінений на примус банків до купівлі ОВДП. Цікаво, чи буде ця практика примусу розширюватися, адже ліміт примусу вже здається вичерпується», – написав Олександр Паращій.
Мінфін знизив ставки за 2-річними облігаціями завдяки попиту на бенчмарк-ОВДП.
Тільки 31 січня 98% обсягу аукціону Мінфіну становили бенчмарк-ОВДП.
Банки можуть формувати з використанням бенчмарк-облігацій до 50% обов'язкових резервів.
НБУ очікував, що банки інвестують до 110 млрд грн в бенчмарк-ОВДП за підсумками двох раундів підвищення нормативів обов’язкових резервів банків за поточними рахунками.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини