Європейські банки зберігають у офшорах до 20 млрд євро щороку

Європейські банки зберігають у офшорах до 20 млрд євро щороку

Провідні європейські банки розміщують у «податкових гаванях» (офшорних зонах) близько 20 млрд євро щорічно, що еквівалентно 14% їх загального прибутку.

Про це йдеться в новому дослідженні незалежної дослідницької групи Податкова обсерваторія ЄС, яка аналізує 36 великих банків, повідомляє The Guardian.

Прибуток, що реєструється банками у «податкових сховищах», надмірно високий. Близько 238 000 євро прибутку на одного співробітника реєструється банками в офшорах проти 65 000 євро в країнах, які не є такими.

Незважаючи на те, що банки реєструють 14% свого прибутку в офшорах, відсоток зайнятого в них персоналу становить всього 4%.

Банки, що користуються особливо низькою ефективною ставкою податку на прибуток (менше 15%), включають Barclays, HSBC і NatWest, який торік змінив свою назву з Royal Bank of Scotland. Ефективна ставка податку розраховується як відношення сукупного сплаченого податку до оголошеної прибутку в усіх юрисдикціях.

Використання банками податкових притулків розглядається активістами як особливо кричуще, оскільки понад 1,5 трлн євро грошей платників податків пішло на порятунок проблемних банків в Європі після фінансової кризи 2008 року.

Відсоток прибутку, зареєстрований у податкових притулках, не змінився за останні 7 років, незважаючи на надії, що подання звітності по країнах, введене в 2014 році, призведе до кардинальних змін у практиці.

Вісім банків навіть збільшили відсоток свого прибутку в податкових гаванях за цей період: Monte dei Paschi di Siena (зростання на 19,4%), Intesa Sanpaolo (+12,2%), HSBC (+7,9%), Barclays (+4,3%), Nordea (+2,1%), BBVA (+1%), Banco Santander (+0,8%) та Rabobank (+0,7%).

Проте поведінка досліджених банків відрізняється. Середній відсоток прибутку становить близько 20%, але ця цифра коливається від 0% у дев'яти банків до 58% у HSBC. Цей показник високий через тісні зв'язки HSBC з Гонконгом, який для цілей дослідження вважався податковою гаванню.

Як один з найбільших банків у світі, HSBC забезпечує 10% обігу, прибутку та співробітників у 36 досліджених банках. Згідно звіту, його прибуток має найнижчі середні ефективні податкові ставки (13%).

Дослідження називає 17 країн і територій в якості податкових сховищ: Багами, Бермудські острови, Британські Віргінські острови, Кайманові острови, Гернсі, Гібралтар, Гонконг, Ірландія, острів Мен, Джерсі, Кувейт, Люксембург, Макао, Мальта, Маврикій, Панама та Катар.

З цих територій найвища ставка податку знаходиться в Люксембурзі (15%), а на Бермудських островах, Панамі, Британських Віргінських островах і Кайманових островах ставка дорівнює 0%.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь