Дефіцит бюджету-2021 очікується на рівні 4% – НБУ

Дефіцит бюджету-2021 очікується на рівні 4% – НБУ

Фіскальна політика України в міру виходу економіки з кризи стане стриманішою, дефіцит бюджету та борг поступово скорочуватимуться.

Про це йдеться у Інфляційному звіті НБУ.

«У поточному році уряд все ще зберігатиме значний дефіцит бюджету (за нашими оцінками – 4% ВВП) для пожвавлення економіки та подолання пандемії. Проте надалі в умовах сталого зростання економіки державні стимули зменшаться, що дасть змогу поступово поліпшувати боргову позицію. Відповідно у 2022−2023 роках очікується скорочення дефіциту до 3% ВВП», – повідомив НБУ.

НБУ покращив прогноз дефіциту до 4% з 5,5%, які були на початок року. Дефіцит бюджету-2020 сягнув 5,8%.

Прогноз дефіциту на 2022 рік (3%) також покращено з рівня 4,5%. Прогноз 2023 року збережено (3%).

Оцінка розміру дефіциту бюджету 2021 року визначається насамперед можливостями його фінансування. Покривати дефіцит планується за рахунок офіційних та ринкових боргових запозичень. Відтак визначальну роль відіграватиме продуктивна співпраця з МВФ, яка не тільки розблокує інше офіційне фінансування, а й полегшить доступ до міжнародних ринків капіталу.

В грошовому виміри йдеться про скорочення дефіциту з 224 млрд грн до 199,1 млрд грн в 2021-му і до 164,4 млрд грн в 2022-му. В 2023-му НБУ очікує зростання дефіциту до 180,5 млрд грн.

Уряд розраховує на дефіцит бюджету-2021 у 246,6 млрд грн.

Високі темпи зростання економіки в номінальному вимірі (у тому числі через суттєве зростання дефлятору ВВП) забезпечать наповнення дохідної частини бюджету.

Темпи зростання бюджетних видатків у поточному році сповільняться. Насамперед це пов’язано з потребою скорочення дефіциту бюджету та обмежуватиме можливості активно нарощувати видатки розвитку. З іншого боку, підтримка населення в умовах пандемії та підвищення соціальних стандартів вимагатиме зростання видатків бюджету як на оплату праці, так й інші соціальні виплати.

Дотримання виваженої фіскальної політики в умовах зростання економіки та низької волатильності обмінного курсу дасть змогу відновити зниження рівня державного та гарантованого державою боргу, а також утримувати його нижче 60% ВВП.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь