До кінця року інфляція перевищить 30% – НБУ
За підсумками 2022 року інфляція перевищить 30%.
Такий прогноз надав Національний банк України.
У наступні роки інфляція суттєво сповільниться, хоча все ще перебуватиме значно вище цілі Національного банку в 5% передусім через наслідки війни, вважають у регуляторі.
«Шоки пропозиції в умовах повномасштабної війни і надалі матимуть значний вплив на цінову динаміку. Базовий сценарій прогнозу передбачає повноцінне відновлення роботи чорноморських портів з початку наступного року. Водночас у найближчі місяці й надалі є висока ймовірність подальших терористичних атак росії на об’єкти інфраструктури та виробничі потужності в містах України, що підриватиме логістику, підвищуватиме ризики бізнесу та розхитуватиме очікування», – деталізували в НБУ.
В червні річна інфляція в Україні сягнула 21,5%, але НБУ заспокоював, що гіперінфляції не буде.
«Головною причиною прискорення інфляції є наслідки війни. Це порушення ланцюгів постачання, менша пропозиція окремих товарів, більші виробничі витрати бізнесу, фізичне руйнування виробничих потужностей та інфраструктури, тимчасова окупація окремих територій нашої країни», – повідомив на брифінгу голова НБУ Кирило Шевченко.
Водночас фіксація курсу гривні та тарифів на газ і тепло стримували темпи зростання цін.
На думку регулятора, це підтримає фінансову стабільність і частково послабить інфляційний тиск, але інфляція все ж зростатиме і наприкінці року дещо перевищить 30% у річному вимірі.
Очікується збереження високих світових цін на енергоносії. У таких умовах НБУ проводитиме жорстку монетарну політику передусім для недопущення розбалансування очікувань, а також для підживлення інтересу до гривневих активів і зниження тиску на міжнародні резерви.
Ці заходи дозволять знизити інфляцію у 2023 році до 20,7%, а в 2024-му – до 9,4%. Її повернення до цілі 5% передбачається в 2025 році.
Базовий прогноз Національного банку містить низку припущень, зокрема про те, що у 2023 році відновиться логістика, знизяться ризики для бізнесу та поступово зростатимуть врожаї. Такий розвиток подій позитивно позначиться на очікуваннях, а також безпосередньо послабить проінфляційний ефект шоків з боку пропозиції.
«Зниженню інфляції в Україні сприятимуть поступове вщухання світової інфляції та жорстка монетарна політика Національного банку», – сказав Кирило Шевченко.
Споживчий та інвестиційний попит після війни ще досить тривалий час залишатиметься стриманим, що також сприятиме сповільненню інфляції в наступні роки. Натомість збереження на високих рівнях цін на енергоносії заважатиме суттєвішому зниженню інфляції та вимагатиме перегляду тарифів на ЖКГ для збалансування державних фінансів.
Нагадаємо, НБУ зберіг облікову ставку на рівні 25%.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини