
Фінкомітет парламенту розгляне проблему позбавлення військових кредитних карток
Голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев ініціює засідання комітету для розгляду питання відсутності нульових кредитів для військових.
«Питають про безвідсоткові кредити військовим, у видачі яких банки відмовляють військовим, «обнулюючи» їх карткові кредитні ліміти, – зазначив Данило Гетманцев. – Маємо шукати вихід. Питання є складним. Але маємо бути чесними із військовими та країною. Разом із банками, НБУ як регулятором, Мінфіном, ми повинні напрацювати рішення».
Йдеться про те, що у законі «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» з 2014 року діє норма (пункт 15 статті 14), що банки не мають права нараховувати мобілізованим військовим штрафні санкції, пеню та проценти за користування кредитом.
Потім декілька разів її уточнювали, зокрема ця пільга не поширюється на іпотеку, кредити на авто, а також на кредити на придбання та встановлення фотоелектричних модулів та/або вітрових електроустановок разом із гібридними інверторами та установками зберігання енергії, проценти за якими можуть бути погашені чи компенсовані за рахунок третіх осіб або держави.
Оскільки держава не компенсує банкам витрати за споживчими кредитами, банки такі кредити не видають, а по вже виданим кредитам закривають кредитні ліміти.
«Звісно, уряд мав би передбачити відповідну бюджетну програму компенсації банкам (по аналогії з тим, як їм зараз компенсують ставку за програмою «5-7-9%»). Однак я розумію й уряд, який обмежений у коштах, і все, що ми збираємо як податки, в тому числі як податки на банки, яким підвищили податок на прибуток, йде на національну оборону і безпеку», – зазначив Данило Гетманцев.
Він запевняє, що також розуміє і банки, «які на певному етапі почали відмовлятись не просто видавати безвідсоткові кредити, а й взагалі відкривати кредитні ліміти військовим».
«Їм треба і норму закону виконати, і думати як повертати депозити, за якими вони сплачують відсотки. Хоча дійсно їхня рентабельність сьогодні є досить високою, банки залишаються надприбутковими, а держава відмовилася втретє вводити податок за ставкою 50% на банки у 2025 році», – написав він.
Раніше співвласник застосунку monobank Олег Гороховський пояснив складнощі застосування законодавчої норми, яка забороняє нараховувати відсотки та штрафи військовим за кредитами.
За словами Гороховського, коли клієнт підтверджує свій статус військовослужбовця, банк негайно скасовує нарахування відсотків за чинними кредитами. Проте через відсутність відповідних фінансових ресурсів банки не можуть надавати нові безкоштовні кредити.
«Але ми не знаємо, хто з клієнтів військовий, а хто ні. Якщо до нас звертається клієнт і каже, що він військовий і просить на підставі цього закону скасувати йому процентну ставку, ми негайно це робимо, але попереджаємо, що ми не зможемо надати йому нові транші безкоштовних кредитів, оскільки у нас немає безкоштовних депозитів», – написав Олег Гороховський.
Банки не працюватимуть на збиток – це очевидно і не варто дивуватися, що ніхто не поспішає надавати безкоштовні кредити, додав він.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)





ТОП-новини