Фінкомпанії масово йдуть в сегмент онлайн-кредитів
На українському ринку стрімко збільшується кількість фінансових компаній, які кредитують онлайн.
Про це повідомив начальник управління нагляду за фінансовими компаніями департаменту нагляду за ринком небанківських фінансових послуг НБУ Олександр Залєтов під час круглого столу «Споживче кредитування – 2021: яким буде новий бізнес-сезон», який провів «Фінансовий клуб».
«Дедалі більше компаній йдуть в сегмент онлайн. Якщо в I кварталі 77 компаній надавали послуги онлайн-кредитування, то вже в II кварталі їх на 20 компаній стало більше – 97. Можна констатувати зростання зацікавленості в роботі з фізособами в споживчому кредитуванні, зокрема в онлайн-кредитуванні», – заявив Олександр Залєтов.
За його даними, із 755 фінансових компаній, які мають ліцензію на кредитування, лише 187 компаній здійснюють кредитування фізосіб. «97 з них здійснювали кредитування онлайн, а 128 – офлайн-кредитування фізичних осіб», – зазначив представник регулятора. Тобто деякі компанії були присутні і в Інтернеті, і в фізичних точках продажу кредитів.
При цьому найбільший обсяг кредитів фінкомпаній надається саме онлайн. «Незважаючи на пандемію, відбувається зростання обсягів споживчого кредитування. Більшість фінансових компаній перебудували свої технології в наданні послуги онлайн фізособам. Частка онлайн-кредитування фізосіб становить понад 80% – наближується до 85%. І останні два квартали тримається на такій відмітці», – розповів Олександр Залєтов.
Але скоро фінкомпанії впритул стикнуться в Інтернеті із банками, які також почали виходити в онлайн. «Банки, завдяки новій регуляції щодо дистанційної верифікації, дистанційного укладання угод підуть не в квазіонлайн, а в справжній онлайн. І зможуть створити реальну конкуренцію фінкомпаніям», – розповів заступник начальника департаменту цифрового бізнесу банку «Глобус» Олександр Дубихвіст.
Ця конкуренція вже призводить до істотного зростання вартості залучення нових клієнтів. «Всі пішли в онлайн, всі почали залучати клієнта в Інтернеті і платять цю ціну. Залучення дуже дороге», – каже заступник голови правління ТАСкомбанку Артур Муравицький.
«За останні роки банки суттєво переглянули свої скоринг-моделі, свої підходи до оцінки позичальників, і клієнти із сегменту low mass дійсно йдуть до фінансових компаній і отримують кредити до зарплати під сотні і навіть тисячі відсотків річних, – констатує начальник відділу по роботі з фізичними особами головного управління роздрібного бізнесу Правекс Банку Олег Заяць. – Ринок вже майже поділений, і це різні клієнти. Клієнти, які беруть кредити у фінкомпаній, мабуть, не можуть чи не хочуть взяти кредит в банку під відсоток в декілька разів чи десятків разів менший».
З цим не погоджуються в фінкомпаніях. «Багато в чому наші цільові аудиторії перетинаються. Рівень нашого умовного прайму є масмаркетом у банківської аудиторії. І до нас приходить клієнт за грошима тут і зараз, тому що ми ті, хто забезпечує йому швидкість і легкість отримання грошей. Ми є представником, форпостом фінансової інклюзії, коли люди починають знайомитися із фінпослугами завдяки фінкомпаніям, а не банкам. Тому наш клієнт – це той, кому потрібні кошти тут і зараз», – розповів комерційний директор компанії Moneyveo Максим Параска.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини