
Іпотека здешевшає, якщо держава візьме на себе воєнні ризики
Запровадження державного страхування воєнних ризиків стало б ключовим кроком для зниження ставок за іпотекою та залучення іноземних інвесторів.
Про це заявили банкіри під час круглого столу «Іпотека – 2025: драйвери та ризики ринку житла», організованого «Фінансовим клубом».
«На розгляді вже є законопроєкт про страхування воєнних ризиків як обов’язкової умови для іпотечних кредитів. Окрім ризику платоспроможності позичальника, банки несуть ризик знищення або пошкодження житла, яке є предметом забезпечення, а також загибелі чи інвалідності позичальника внаслідок війни. Це знижує апетит до ризику і стримує іноземні банки від входу на наш іпотечний ринок», – зазначила директорка з розвитку іпотечного кредитування Сенс Банку Орися Юзвишин.
Українські страхові компанії нещодавно почали пропонувати страхування воєнних ризиків. «Лише останніми місяцями кілька страхових компаній вийшли з такою послугою. Вона має дуже обмежений характер: страхування із певними лімітами, зокрема по розміру відповідальності, і з обмеженнями щодо кількості регіонів», – розповів член правління, директор з роздрібного бізнесу Скай Банку Володимир Чорненький.
Тому він підтримує ідею зробити страхування воєнних ризиків обов’язковим видом страхування предмету іпотеки. «Із відповідним ціноутворенням, чіткими лімітами чи зоною відповідальності, а також можливістю покриття страхових ризиків зі сторони держави. Або, якщо це перестрахування, – із гарантіями держави», – каже Володимир Чорненький.
Однак страхувати воєнні ризики за рахунок позичальника неприпустимо, вважають банкіри. «Перекласти страховий ризик на позичальника – неправильно. Держава повинна забезпечити покриття такого ризику. Бо зараз страхування є дорогим для позичальника. Ми повинні шукати такий приклад, як сьогодні є в Ізраїлі, де страхування ризиків війни покриває держава», – наголосила Орися Юзвишин.
Представники банківського сектору не підтримують створення державної страхової компанії. «Приблизно 80% іпотечного ринку тримають державні банки, і створення ще одного оператора у формі державної страхової компанії – це точно не той шлях, яким всі хочуть йти», – каже директор департаменту роздрібного бізнесу банку «Глобус» Дмитро Замотаєв.
Але поки що комерційні гравці ці ризики не беруть на себе. «Жодна комерційна страхова компанія чи страхова компанія з іноземним капіталом не хоче самостійно брати на себе страхування воєнних ризиків в умовах війни. Тому потрібна підтримка держави», – додав Володимир Чорненький.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)





ТОП-новини