Конфісковані росактиви могли би профінансувати українську оборону до кінця 2028 року
Конфіскація російських активів на користь України дасть можливість вести війну принаймні до кінця 2028 року.
Аналітики агентства Reuters підрахували витрати України з початку повномасштабного вторгнення і дійшли висновку, що нової допомоги від США на $61 млрд вистачить лише для тимчасової стабілізації ситуації на фронті.
Вже наприкінці 2025 року Україні знадобиться новий пакет допомоги, адже та допомога, яку надали США та європейські союзники, вичерпається до цього часу. "Багаторічний план фінансування, навпаки, мав би кілька переваг. Перш за все, він забезпечить певну страховку від політичних коливань США. Крім того, він підняв би моральний дух українців і дав би західним виробникам зброї більше впевненості в нарощуванні виробництва", – повідомляє видання.
На думку експертів, якщо США та ЄС зважаться на конфіскацію заблокованих російських активів, це може вирішити не лише суперечки щодо майбутнього фінансування України у довгостроковій перспективі, а й зменшити її залежність від політичного фактору.
Скільки Києву знадобиться в майбутньому, залежить від того, як розвиватиметься війна. Оборонна кампанія коштуватиме менше, ніж спроба вигнати рф з окупованих територій. Але з огляду на те, що Кремль нарощує власні військові витрати, Україні в майбутньому щороку знадобиться щонайменше стільки ж, як союзники виділили у 2023 році – 88 млрд євро.
Станом на кінець лютого 2024-го союзники України пообіцяли, але ще не виділили 103 млрд євро. Якщо додати американський пакет, еквівалентний 57 млрд євро, Київ, ймовірно, має достатньо допомоги, щоб протриматися до кінця 2025 року.
Основний спосіб отримати набагато більше грошей для України - мобілізувати російські активи, які західні країни заморозили на початку війни, на суму близько $320 млрд. Серед ідей, конфіскація цих активів, використання їх для забезпечення кредиту, який західні країни нададуть Україні, або передача Києву відсотків, які вони генерують.
США просувають план зі збору коштів для Києва шляхом капіталізації процентних платежів, що накопичуються в Euroclear, кліринговому центрі в Бельгії, де зберігається більшість активів. Спеціальна організація, ймовірно, випустить облігації, забезпечені майбутніми відсотковими ставками, і виплатить отримані кошти Україні. Сполучені Штати сподіваються переконати своїх партнерів по G7 підтримати цю ідею на саміті в червні. Якби країни гарантували відсотки від активів протягом десятиліття, вони могли б залучити від 30 до 40 мільярдів євро.
Агентство пише, що хоча це й допоможе, але не змінить ситуацію, оскільки такі кошти фінансуватимуть Україну менше ніж півроку. "Однак надання Києву $320 млрд було б зовсім іншою пропозицією. Це дозволило б фінансувати війну щонайменше до кінця 2028 року. Якби воюючі сторони припинили або заморозили конфлікт до цього часу, Україна могла б використати частину грошей на відновлення своєї економіки, яке, за оцінками Світового банку, коштуватиме $486 млрд", – пише Reuters.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини