Коронавірусний карантин суттєво погіршив настрої бізнесу
До запровадження урядом карантинних заходів у відповідь на поширення COVID-19 українські компанії очікували на подальше економічне зростання та помірну інфляцію.
Про це свідчать результати опитування керівників компаній, яке Національний банк провів у I кварталі 2020 року.
Однак після цих подій настрої бізнесу щодо розвитку економіки значно погіршилися.
До запровадження карантинних заходів рівень ділової активності підприємств упродовж останніх чотирьох кварталів залишався досить високим: індекс ділових очікувань (ІДО) на наступні 12 місяців становив 110,5% (у попередньому кварталі – 112%).
Також поліпшувалися очікування щодо інфляції. Бізнес прогнозував темпи зростання споживчих цін через рік на рівні 5,1% (у IV кварталі – 7%), що фактично співпадало зі середньостроковою інфляційною ціллю НБУ.
Майже 70% респондентів прогнозували, що зростання споживчих цін у наступні 12 місяців не перевищить 6% або буде нижчим.
Оцінки підприємств щодо зростання обсягів виробництва товарів і послуг в Україні були стриманішими, втім залишалися на високому рівні. Майже третина респондентів (30,8%) очікували на їх зростання, ще майже половина (48,7%) вважали, що ці показники залишаться на тому ж рівні
Більше третини компаній (36,2%) прогнозували зростання обсягів продажу товарів та послуг упродовж наступних 12 місяців. Лише 13,2% очікували їх зниження. Позитивні прогнози давали респонденти всіх видів економічної діяльності, крім підприємств енерго- та водопостачання.
Однак після запровадження карантинних заходів настрої бізнесу суттєво та різко погіршилися.
Так за підсумками березня щомісячний індекс очікувань ділової активності (ІОДА) знизився на 5.4. б.п. до позначки 45.8. Значення індексу, що є нижчим за 50 пунктів, сигналізує про переважання песимістичних очікувань бізнесу.
Найбільш песимістично оцінюють підсумки місяця підприємства сфери послуг. Представники цього сектору зазнали найбільших втрат від карантинних заходів. Їх оцінки щодо обсягу наданих послуг та нових замовлень перебували на рекордно низьких рівнях.
Песимістичні очікування переважають й у сфері промисловості. Дещо кращі оцінки були в секторі торгівлі з огляду на зростаючий попит на споживчі товари першої необхідності (продукти харчування та засоби особистої гігієни), а також можливості досить швидкої переорієнтації бізнесу на альтернативні канали збуту та доставки товарів.
Очікування бізнесу щодо зниження товарообігу та обсягів виробництва погіршувалися й в квітні. На ринку праці триває зниження кількості вакансій. Загалом за три тижні карантину кількість нових вакансій знизилася на 44%.
Згідно новому консенсус-прогнозу від Мінекономіки ВВП України цьогоріч скоротиться на 4,2%, інфляція зросте до 7%, а дефіцит бюджету до 5,6% ВВП.
Підписуйтесь на новини FinClub у Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини