
Кредити для ФОПів сягають 30% річних, але можна знайти дешевше
Середня ринкова ставка за мікрокредитами становить 22-26% річних, тоді як у межах програми «Доступні кредити 5-7-9%» підприємці у зонах воєнного ризику можуть отримати фінансування під 5-7%.
Про це повідомили банкіри під час круглого столу «Мікрокредитування малого бізнесу та ФОПів: ризики та можливості», організованого «Фінансовим клубом».
Завдяки державним компенсаціям підприємці з прифронтових регіонів отримують доступ до значно дешевших позик. «Звичайна ставка для мікрокредитування зараз близько 22%. Ринкові ставки за бланковими кредитами доходять до 26%, а кредити під заставу трохи дешевші», – розповів начальник управління по роботі з клієнтами Кредитвест Банку Місак Арзуманян.
За його словами, саме тому програма «5-7-9%», яка все ще надає пільгові кредити під 5-7% у регіонах високого ризику, залишається важливим інструментом для малого бізнесу.
Директор департаменту корпоративних продажів ТАСкомбанку Олег Федоренко додав, що наявність застави суттєво впливає на ціну. «Вартість бланкового кредиту сягає 30% річних, тоді як під заставу – 25%. Різниця у 5% на кредиті в 1 млн грн – це вагомо: підприємець може за ці кошти оплатити оренду цеху за декілька місяців чи зарплату працівнику», – пояснив він.
Однією з причин високих ставок є дорога вартість ресурсів. «Зараз депозити розміщуються під 14%. Відповідно, кредитування має бути дорожчим – з урахуванням ризиків та інших факторів», – зазначив Олег Федоренко.
Він також порадив підприємцям розглядати альтернативи банківським кредитам. «Є лізинг обладнання чи транспорту, факторинг, а також венчурні фонди та бізнес-ангели, які можуть фінансувати стартапи або інноваційні ідеї», – резюмував Олег Федоренко.
Місак Арзуманян не очікує найближчим часом зниження ставок. «Поки що тенденція до зростання ставок. Наприкінці року традиційно дорожчають депозити. Ризиків менше не стає – бувають випадки, коли у клієнтів після «прильотів» згорає виробництво чи запаси на складі. Ми йдемо назустріч, реструктуризуємо борги, але передумов для здешевлення кредитів поки немає», – підсумував він.
Його колега з ТАСкомбанку погодився. «Не буде здешевлення найближчим часом, а під кінець року завжди ресурси дорожчають. Єдине, що може допомогти, – це зовнішні програми та міжнародні проєкти», – сказав Олег Федоренко.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)





ТОП-новини