
Монетарний комітет НБУ був одностайним щодо збереження облікової ставки на рівні 15,5%
Члени Комітету з монетарної політики (КМП) Національного банку України одностайно підтримали збереження облікової ставки на рівні 15,5%.
Про це йдеться у підсумках дискусії членів КМП НБУ щодо рівня облікової ставки за 16 квітня.
На думку членів КМП, в цілому близька до прогнозу динаміка інфляції, поява перших ознак послаблення цінового тиску та відносна стійкість інфляційних очікувань додають впевненості щодо майбутнього розвороту цінової динаміки. Крім того, попередні заходи НБУ для підтримання інтересу населення до гривневих активів і стійкості валютного ринку є ефективними. Тож наразі немає потреби в додатковому посиленні процентної політики.
Водночас вони погодилися, що пом’якшувати монетарну політику наразі також було б зарано – для цього інфляція має повернутися до стійкого сповільнення з поточних високих рівнів.
Упродовж останніх місяців споживча інфляція очікувано зростала (до 14,6% р/р у березні) доволі близько до траєкторії попереднього макропрогнозу. Водночас з'явилися перші ознаки затухання інфляційного імпульсу, про що свідчила низхідна помісячна динаміка інфляції, скоригована на сезонність.
Збереження виваженої монетарної політики сприятиме подальшому поліпшенню очікувань економічних агентів та зниженню фундаментального цінового тиску. Згідно з оновленим макроекономічним прогнозом, наприкінці 2025 року очікується сповільнення споживчої інфляції до 8,7% р/р, а у 2026 році – до цілі 5%.
Одразу кілька членів КМП звернули увагу, що трансмісія підвищень облікової ставки у грудні – березні посилилася впродовж березня-квітня.
Ураховуючи, що зміни до операційного дизайну (зокрема щодо додаткових стимулів для залучення банками строкових депозитів населення в гривні) набули чинності лише на початку квітня, можна очікувати на продовження цих тенденцій у найближчі місяці.
Зростання дохідностей ОВДП і строкових депозитів, у тому числі банків – лідерів роздрібного ринку, стало одним із важливих чинників пожвавлення інтересу до заощаджень у гривні.
Місячні номінальні прирости вкладень населення в гривневі депозити строком понад 92 дні в березні-квітні помітно збільшилися в банках усіх груп. Портфель гривневих ОВДП у власності фізичних осіб протягом І кварталу 2025 року зріс на 10%. Сукупний чистий попит на строкові депозити та ОВДП з боку населення в березні був найбільшим за останні 10 місяців.
Крім того, загострення торговельних протистоянь у світі на початку квітня не мало суттєвого впливу на українську економіку чи валютний ринок. Прямі втрати від запровадження 10% мита з боку США очікуються незначними, адже експорт до США становить лише 2,2% загального експорту українських товарів.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)





ТОП-новини