Moody’s покращило прогнози рейтингів Києва та Харкова

Moody’s покращило прогнози рейтингів Києва та Харкова

Міжнародне рейтингове агентство Moody’s Investors Service підтвердило довгострокові рейтинги емітентів Києва та Харкова в іноземній та національній валюті на рівні "Caa3" – на один щабель вище українського уряду, а також їх базову кредитну оцінку (BCA) на рівні "caa3" та покращило прогноз рейтингів з "негативного" на "стабільний".

"Стабілізація прогнозів відображає оцінку Moody's, згідно з якою у разі дефолту обох міст очікувані втрати кредиторів мають бути помірними і не перевищити 35%, незважаючи на соціальну та економічну шкоду, яку два міста продовжують зазнавати внаслідок затяжного воєнного конфлікту", – йдеться в повідомленні агентства, передає Інтерфакс-Україна.

Moody's зазначає, що обидва міста на сьогоднішній день погасили більшу частину свого боргу, і вважає, що міста здатні керувати своїми непогашеними борговими зобов'язаннями, які зараз перебувають на дуже низькому рівні.

Moody's зазначає, що поліпшення прогнозів щодо Києва та Харкова відображає зниження невизначеності щодо ймовірності того, що кредитоспроможність впаде нижче рівня "Caa3", незважаючи на все ще значний ступінь невизначеності навколо повномасштабної війни та її кредитних наслідків.

На думку агентства, обидва міста змогли адаптуватися до дій в умовах війни і продовжувати виконувати адміністративні обов'язки за допомогою коригування послуг та мінімізації понижувального тиску на фінансові показники.

"Підтвердження рейтингів двох міст на рівні "Caa3" відображає оцінку Moody's про те, що міста залишаються під сильним фінансовим тиском. Хоча вони в цілому змогли виконувати свої адміністративні обов'язки та надавати базові послуги, зберігаючи при цьому сприятливі профілі боргу та ліквідності, проблеми, пов'язані з підтриманням цих результатів є значними", – зазначається у звіті.

Агентство додає, що під час війни обидва міста стикаються з дуже великими потребами у фінансуванні, у тому числі на реконструкцію, що створить сильний тиск на фінансові показники та профіль ліквідності та означатиме, що ризик дефолту зберігається.

Як йдеться у звіті, рівень збирання податків нижчий, ніж до початку війни, хоча він і трохи відновився завдяки частковому поверненню переміщеного населення до міст. За останній рік обидва міста змогли досягти фінансового профіциту, чому сприяла відстрочка капітальних витрат, і змогли погасити борг із терміном, що настає, за рахунок використання ліквідності.

За прогнозами агентства Moody's, фінансові показники обох міст демонструватимуть найменше погіршення у 2024 році завдяки адаптації до поточної ситуації.

Підтвердження рейтингів також відображає те, що обсяг непогашеного боргу обох міст значно нижчий, ніж два роки тому, при цьому (прямий) борг становив менше ніж 10% операційних доходів у 2023 році.

Згідно зі звітом, більша частина непогашеного боргу припадає на центральний уряд як кредитор і весь він виражений у гривнях.

За оцінками Moody's, валовий операційний баланс (GOB) у 2023 році становитиме 31% для Києва та 32% для Харкова. Moody's прогнозує, що GOB для обох міст знизиться у 2024 році, але залишиться позитивним. Цей результат відповідає бюджетному плану Харкова на 2024 рік, що передбачає збалансований бюджет. Хоча бюджет Києва на 2024 рік вказує на фінансовий дефіцит через передбачені у бюджеті інвестицій в інфраструктуру, Moody's не очікує, що всі закладені до бюджету проєкти можуть бути реалізовані, і, отже, очікує кращого, ніж закладено у бюджеті, фінансового результату, але все ж таки невеликого дефіциту.

На думку агентства, міста можуть витримати тривале обмеження доступу до ринку, оскільки жоден з них в даний час не має значних потреб у фінансуванні, дуже низький рівень прямого боргу і в даний час має в своєму розпорядженні резерви ліквідності, достатні для управління їх потребами у витратах та обслуговування свого обов'язку. Moody's також зазначає, що обидва міста потенційно можуть отримати вигоду від зовнішньої гуманітарної, технічної та фінансової підтримки міжнародними інститутами або іншими урядовими ініціативами.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь