МВФ погодив Україні новий кредитний транш на $2,2 млрд

МВФ погодив Україні новий кредитний транш на $2,2 млрд

Виконавча рада Міжнародного валютного фонду 28 червня завершила четвертий перегляд програми в рамках Механізму розширеного фінансування для України (Extended Fund Facility; EFF) і погодила черговий транш кредиту на $2,2 млрд.

Успішний перегляд відкриває Україні шлях до отримання траншу фінансування EFF обсягом $2,2 млрд (1669,82 млн СПЗ) вже найближчим часом, заявили в Мінфіні.

Таким чином, загальний обсяг залучених коштів у межах програми EFF сягне $7,6 млрд. Раніше до державного бюджету України надійшли чотири транші на $5,4 млрд, із яких близько $900 млн у березні 2024 року. Загалом у 2024 році програма передбачає $5,4 млрд бюджетної допомоги Україні.

Україна виконала всі структурні маяки до четвертого перегляду програми:

– внесла зміни до процесуального кодексу з метою раціоналізації справ або питань, які мають розглядатися в першій інстанції одним антикорупційним суддею або колегією у складі трьох антикорупційних суддів;

– розробила концепцію розвитку програми "5-7-9%" з пропозиціями націлити програму на малі та середні підприємства, поступово відмовляючись від участі великих компаній, посилити її моніторинг та забезпечити належні захисні механізми.

Усі кількісні критерії ефективності на кінець березня були виконані, наголосили в НБУ.

“Вперше за історію співпраці з МВФ Україна так далеко дійшла в імплементації умов спільної програми”, – заявив міністр фінансів Сергій Марченко.

Експерти МВФ зауважили, що у I кварталі 2024 року економіка України була стійкішою, ніж очікувалося, завдяки стабільним показникам зростання, триваючій дезінфляції та підтримці достатнього рівня резервів. Водночас прогноз на решту року погіршився, переважно через масштабні атаки рф на українську енергетичну інфраструктуру та невизначеність щодо тривалості війни росії проти України.

Враховуючи зазначені ризики, директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва зазначила, що фіскальна політика на решту 2024 року, а також підготовка бюджету на 2025 рік мають базуватися на зусиллях з мобілізації доходів держбюджету, узгоджених з Національною стратегією доходів.  Вдосконалення середньострокового бюджетування, управління фіскальними ризиками, а також публічними інвестиціями сприятимуть досягненню цих цілей.

Експерти МВФ відзначили важливість питання реструктуризації комерційного зовнішнього боргу та боргової стійкості відповідно до цілей, передбачених програмою. Це повинно допомогти створити простір для критичних видатків і повернути борг до прийнятного рівня.

Збереження режиму керованої гнучкості обмінного курсу допоможе посилити стійкість економіки до зовнішніх шоків. Крім того, тривала дезінфляція у поєднанні зі стійкими інфляційними очікуваннями, а також стабільність готівкового валютного ринку створюють можливості для подальшого пом'якшення монетарної політики. Поступове послаблення валютних обмежень є важливим для збереження валютних резервів. Також влада повинна спрямовувати зусилля щодо уникнення емісійного фінансування.

Фінансовий сектор залишається стабільним, зазначають в МВФ. Зусилля мають бути спрямовані на посилення банківського регулювання та нагляду, урядування та планування на випадок надзвичайних ситуацій.

Послідовні реформи, спрямовані на посилення боротьби з корупцією та урядування, включаючи забезпечення ефективності антикорупційних інституцій, залишаються важливими для стримування фіскальних ризиків, забезпечення довіри донорів, прискорення зростання та підтримки прогресу на шляху до вступу в ЄС.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь