МВФ спрогнозував наслідки війни для глобальної економіки

МВФ спрогнозував наслідки війни для глобальної економіки

Виконавча рада Міжнародного валютного фонду обговорила економічні наслідки війни в Україні.

«Війна в Україні призвела до трагічних загиблих і людських страждань, а також завдає величезної шкоди фізичній інфраструктурі України. Це відправило хвилю понад 1 мільйон біженців до сусідніх країн. Проти Росії оголошені безпрецедентні санкції», – заявили у МВФ.

«Хоча ситуація залишається дуже мінливою, а перспективи є надзвичайно невизначеними, економічні наслідки вже дуже серйозні. Ціни на енергоносії та сировинні товари, включно з пшеницею та іншим зерном, зросли, що посилило інфляційний тиск через перебої в ланцюжку поставок і відскок від пандемії Covid‑19. Шок цін матиме вплив у всьому світі, особливо на бідні домогосподарства, для яких продукти харчування та паливо становлять більшу частку витрат. У разі ескалації конфлікту економічна шкода буде ще більш руйнівною. Санкції проти Росії також матимуть значний вплив на світову економіку та фінансові ринки, маючи значні наслідки для інших країн», – зазначили у Фонді.

У багатьох країнах криза створює несприятливий шок як для інфляції, так і для активності на тлі вже підвищеного цінового тиску. «Грошово-кредитним органам потрібно буде ретельно стежити за перенесенням зростання міжнародних цін на внутрішню інфляцію, щоб відкалібрувати відповідні реакції. Фіскальна політика повинна буде підтримувати найбільш вразливі домогосподарства, щоб допомогти компенсувати зростання вартості життя. Ця криза призведе до складних політичних компромісів, що ще більше ускладнить політичний ландшафт, оскільки світова економіка оговтається від кризи пандемії», – зазначили у Фонді.

В Україні, окрім людських жертв, вже є суттєві економічні збитки. «Морські порти та аеропорти закриті та пошкоджені, багато доріг і мостів пошкоджено або зруйновано. Хоча на цьому етапі дуже важко точно оцінити потреби у фінансуванні, вже зараз очевидно, що Україна зіткнеться зі значними витратами на відновлення та реконструкцію», – зазначили у Фонді.

Україна вже запросила екстренне фінансування в розмірі $1,4 млрд в рамках інструменту швидкого фінансування МВФ. Співробітники очікують передати цей запит на розгляд Виконавчої ради вже наступного тижня. Санкції, оголошені проти центрального банку російської федерації, різко обмежать його доступ до міжнародних резервів для підтримки валютної та фінансової системи. Міжнародні санкції проти банківської системи росії та виключення низки банків із SWIFT значно порушили здатність росії отримувати платежі за експорт, оплачувати імпорт та здійснювати транскордонні фінансові операції. Хоча ще занадто рано передбачати повний вплив цих санкцій, ми вже спостерігаємо різке зниження цін на активи, а також курсу рубля.

«Країни, які мають дуже тісні економічні зв’язки з Україною та Росією, піддаються особливому ризику дефіциту та перебоїв у постачанні та найбільше постраждали від збільшення припливу біженців. Молдова попросила розширити та змінити свою існуючу програму, яку підтримує МВФ, щоб допомогти компенсувати витрати нинішньої кризи, і співробітники МВФ активно обговорюють варіанти з молдавською владою», – зазначили у Фонді.

Співробітники продовжать відслідковувати побічні ефекти на інші країни регіону, зокрема на країни з існуючими програмами, що підтримуються МВФ, і на країни з підвищеною вразливістю чи ризиком кризи. Триваюча війна та пов’язані з нею санкції також сильно вплинуть на світову економіку. Фонд даватиме консультації нашим країнам-членам щодо того, як відкалібрувати свою макроекономічну політику, щоб керувати діапазоном побічних ефектів, у тому числі через перебої в торгівлі, ціни на продукти харчування та інші сировинні товари, а також фінансові ринки.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь