МВФ вимагає від НБУ змін у банківському нагляді

МВФ вимагає від НБУ змін у банківському нагляді

Україна зобов’язана виконати 12 ключових умов для отримання фінансування за програмою stand-by Міжнародного валютного фонду до кінця літа 2022 року.

Про це йдеться в меморандумі про економічну та фінансову політику, підписаному Україною та МВФ.

Зокрема до кінця грудня Національний банк у співпраці з МВФ повинен ухвалити план дій із чіткими строками виконання щодо підвищення професійного рівня у сфері банківського нагляду.

У своєму звіті за результатами перегляду програми МВФ констатує, що «руйнування людського ресурсу в НБУ» створило операційні ризики. При цьому заходи, що вживаються владою, не можуть повністю підтримувати інституційну спроможність НБУ.

«Значні кадрові ротації на рівні, де ухвалюються рішення, створюють операційні ризики, зокрема, щодо надійної оцінки прозорості акціонерів - зазначається в документі.

Нинішній підхід НБУ до банківського нагляду МВФ характеризує як «переважно шаблонний».

До кінця листопада необхідно скасувати послаблення критеріїв відбору представників держави в наглядових радах держбанків. Також потрібно затвердити плани наступності із зазначенням термінів для наглядових рад кожного з держбанків в рамках їх стратегій на 2021−2024 роки.

Нацбанк за підсумками проведення податкової амністії також має підготувати та оприлюднити спеціальний звіт, у якому проаналізує, чи дотримувались банки правил фінансового моніторингу щодо коштів, які декларувалися українцями.

Відповідний звіт стосуватиметься банків, які беруть участь у податковій амністії, та включатиме вибірковий перелік бенефіціарів.

Також до кінця року Офіс генпрокурора повинен опублікувати звіти за пів року щодо проваджень проти колишніх власників банків, виведених з ринку з початку 2014 року.

До кінця січня 2022 року уряд має ухвалити дорожню карту щодо виведення ПриватБанку та Ощадбанку на ринок для часткової або повної приватизації. У лютому українська влада повинна прийняти стратегію повернення активів збанкрутілих банків.

До кінця грудня український уряд також має оприлюднити результати аудиту коштів, витрачених з COVID-фонду.

Ще чотири «структурних маяки» Україна зобов’язана виконати на завершальній стадії програми. Зокрема до кінця березня влада має ввести в дію зміни до закону про САП та розробити базу споживачів для постачальників газу, необхідною для виставлення рахунків домогосподарствам.

До кінця липня має бути завершена перевірка діючих членів Вищої ради правосуддя, а також призначена наглядова рада «Енергоатому».

Це все необхідно зробити до наступного (другого) перегляду програми МВФ в березні, за результатами якого Фонд має визначитися з наступним траншем для України.

За даними Мінфіну, виконання положень меморандуму дозволить Україні до кінця дії програми отримати від МВФ решту $2,2 млрд.

22 листопада МВФ затвердив перший перегляд програми stand-by з Україною та продовжив її до кінця червня 2022 року. Одночасно було схвалене рішення про виділення Україні траншу на $700 млн.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь