МВФ виступив проти зниження податків в Україні під час та після війни
Відновлення та реконструкція України потребуватиме величезних фінансових ресурсів, зокрема і від податкових зборів.
Про це розповів постійний представник МВФ в Україні Ваграм Степанян в інтерв'ю агентству «Інтерфакс-Україна».
«Відновлення та реконструкція України потребуватиме величезних фінансових ресурсів, про що свідчить нещодавня оцінка збитків та потреб на відновлення. Міжнародне співтовариство готове розділити частину тягаря, але Україна повинна продовжувати виконувати свою частину і посилювати мобілізацію внутрішніх доходів для фінансування зростаючих соціальних та інфраструктурних потреб», – заявив він.
Світовий банк, ООН, Єврокомісія та Україна підрахували, що на відновлення та реконструкцію України після року повномасштабної війни необхідно $411 млрд, що в 2,6 раза перевищує очікуваний валовий внутрішній продукт України в 2022 році.
Заступник керівника Офісу Президента Ростислав Шурма в інтерв’ю інформагентству FinClub казав, що потрібно буде навіть більше коштів. А прем’єр-міністр Денис Шмигаль вважає, що після звільнення всіх окупованих територій ця сума подвоїться.
Скорочення податків для активізації бізнесу просто позбавить державу коштів для фінансування соціальних програм та відбудови інфраструктури, що негативно вплине на можливість стійкого економічного зростання після війни.
Ваграм Степанян розповів, що ефективна та справедлива податкова політика дозволяє перерозподіляти державні ресурси для задоволення соціальних та інфраструктурних потреб країни з одночасним підвищенням конкурентоспроможності шляхом забезпечення рівних умов для бізнесу.
«Для післявоєнної України це буде основною передумовою стійкого та тривалого економічного зростання. З цього логічно постає, що заходи, які зменшують податкові надходження або руйнують існуючу податкову базу, обмежують здатність України досягати цілей реконструкції та розвитку, що негативно впливає на довгострокове економічне зростання», – сказав Ваграм Степанян.
Нова програма України з МВФ спрямована на посилення бюджетної та податкової дисципліни (читайте «МВФ задав Україні домашнє завдання»).
Автор ідеї податкової реформи «10-10-10», заступник керівника Офісу Президента Ростислав Шурма, вважає, що пункт в Меморандумі про розробку національної стратегії доходів передбачає «власне податкову реформу, яка забезпечить довгострокове економічне зростання України».
«Безумовно, є тактичне зобов’язання, що ми не повинні запроваджувати якісь окремі додаткові пільги. Ми повинні прибрати пільги, які ми точково давали на період дії воєнного стану. Зокрема, мова йде про 2% з обороту, про пільги при сплаті ПДВ при імпорті окремих категорій товарів. Я підтримую це, бо такі пільги справді спотворюють структуру економіки. А те, що нам потрібно спільно з МВФ і міжнародними партнерами розробити нову податкову концепцію, яка дасть поштовх економіці на 10 років, це факт», – сказав Ростислав Шурма.
Ваграм Степанян пояснив, що створення Національної стратегії доходів допоможе узгодити мобілізацію доходів з урядовими пріоритетами розвитку та середньостроковими потребами у витратах, у тому числі на реконструкцію та соціальні потреби.
«Для підтримки доходної бази у короткостроковій перспективі основна увага буде надаватися скасуванню заходів, запроваджених в умовах воєнного стану, та реформам у податковій та митній сферах. НСД стане всеосяжною дорожньою картою, що включатиме чіткі цілі щодо забезпечення надходжень та інші цілі політики, які охоплюють як політичні, так і адміністративні реформи», – зазначив він.
Стратегія включатиме:
i) заходи щодо підвищення рівня надання податкових та митних послуг;
ii) перегляд спрощеної системи оподаткування для вирішення проблеми ерозії податків на працю;
iii) узгодження законодавства щодо ПДВ та акцизних зборів з законодавством ЄС;
iv) посилення антикорупційних заходів та процедур управління для усунення ризиків недоброчесності;
v) податкові реформи для післявоєнної реконструкції та інвестицій.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини