На ринках алкоголю і тютюну частка тіні зменшилася, але на ринку пального – зросла

На ринках алкоголю і тютюну частка тіні зменшилася, але на ринку пального – зросла

На ринку алкоголю України частка тіні у 2024 році впала з 36% до 24%, тютюну – з 23% до 20%.

Про це повідомив фахівець Економічної експертної платформи Мирослав Лаба під час конференції «Детінізація роздрібної торгівлі та антиконтрабанда: зміна трендів», організованої Українською Радою Бізнесу.

«У двох галузях – алкоголю і тютюну – спостерігається скорочення тіньового ринку, тоді як на ринку пального зафіксоване незначне зростання на 2 відсоткові пункти – з 14% до 16%», – повідомив Мирослав Лаба.

Це підтверджують дані за 2024 рік щодо адміністрування акцизного збору: загальні доходи від акцизу виконано на 103%, від тютюну – на 107,7%, від алкоголю – на 117,1%, однак щодо пального є недобір – виконано 95,6% плану.

«В цілому у 2024 році відбулося суттєве зменшення втрат держави від “сірих схем” – у 2023 році вони сягали 50 млрд грн, а у 2024 році, за розрахунками експертів, становлять 35-38 млрд грн за рік», – зазначив він.

Представник асоціації «Укртютюн» Кирило Чайковський попереджає, що за результатами нового дослідження Kantar у 2025 році спостерігається зростання тіньового ринку тютюну, орієнтовно до 14,1% (з 12,6% у жовтні 2024 року). «Майже вдвічі зросла частка Duty Free – з 3,7% до 6,4%, збільшилася частка підробок», – зазначив Кирило Чайковський.

Рівень підробок зріс з 6,4% до 7%. «Нас особливо турбує, що збільшилася частка підробки брендів міжнародних компаній. За даними досліджень наших компаній, зараз на території України працює близько десяти фільтрових ліній, які підробляють бренди компаній-членів асоціації «Укртютюн», – розповів Кирило Чайковський. Він закликав повторно провести операцію «Акциз» для виявлення незаконних виробництв.

Голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев відзначив високу активність Бюро економічної безпеки в цьому сегменті. «Тільки цього року три великі нелегальні виробництва закрито, лінії вирізані», – зазначив він.

При цьому Данило Гетманцев звернув увагу на суттєве зростання податку на прибуток від АЗС. «Було ухвалене рішення про авансові платежі на пальне, і за січень бюджет уже отримав додаткові 200 млн грн. Приблизно таку суму ми будемо мати щомісяця, можливо, більше», – розповів депутат.

Голова комітету радить звернути посилену увагу на ринок електроніки. «Мережі продажу нелегальної та контрафактної електроніки розширюються. Вони зростають непропорційно тим платежам, які отримує державний бюджет, тому це серйозна проблема, якою треба займатися – цілодобовим адмініструванням у межах хронометражу, як в останній третині 2024 року», – пояснив Данило Гетманцев.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь