Нацбанк підтримав додаткове оподаткування прибутків банків

Нацбанк підтримав додаткове оподаткування прибутків банків

Національний банк підтримав ініціативу депутатів щодо запровадження спеціального податку на надприбутки банків, але потрібно визначити форму та механізм такого оподаткування.

НБУ проаналізував практично весь світовий досвід з часів Другої світової війни щодо ефективності додаткового оподаткування прибутків банків.

«В Україні запровадження додаткового податку на прибутки банків може бути виправданим тимчасовим кроком з огляду на умови війни. 2023 і 2024 роки. Ми бачимо наразі підстави і фінансові, і юридичні, і якщо хочете з точки зору соціальної справедливості, підтримати цю ініціативу», – заявив на брифінгу голова НБУ Андрій Пишний.

За його словами, НБУ наразі готовий взяти участь в дискусії, що саме повинно бути об’єктом оподаткування.

«Нацбанк з огляду на цю низку аргументів, починаючи від простоти адміністрування і закінчуючи питаннями збалансування комісійного процентного доходу, готовий підтримати додаткову відсоткову ставку – зростання відсоткової ставки податку на прибуток. І саме цю версію ми будемо комунікувати найближчим часом з комітетом з питань фінансової і банківської діяльності», – зазначив Пишний.

28 серпня у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт № 9656 про тимчасове оподаткування надприбутків банків. Документом пропонується оподаткувати чистий процентний дохід банків за ставкою 5% (додатково до сплати податку на прибуток підприємств). Це дасть держбюджету додатково 10 млрд грн.

Пишний пояснив, що підхід підвищеної відсоткової ставки податку на прибуток, а не лише оподаткування чистого процентного доходу, дає можливість уникнути небажаного можливого ефекту, коли внаслідок відсутності додаткового оподаткування комісійного доходу банки почнуть асиметрично здійснювати ціноутворення і комісії почнуть зростати.

НБУ проаналізував і фіскальні ефекти, і наслідки для макроекономічної стабільності.

«Дискусія повинна точитися в першу чергу навколо того, що банки протягом цього періоду отримали колосальний ресурс, ліквідність фактично за нульовою ставкою і дуже повільно сприймали повідомлення, імпульси, які надходили від НБУ, щодо необхідності запропонувати ринку, фізичним та юридичним особам справедливу, чесну відсоткову ставку. Не може бути у цій ситуації, у якій ми всі опинилися внаслідок вимушеного фінансування бюджету війни, виключно фінансових переможців», – резюмував Пишний.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь