Нацбанк виявив незаконні криптокредити сервісу BitCapital

Нацбанк виявив незаконні криптокредити сервісу BitCapital

Національний банк вважає, що криптокредити сервісу BitCapital є фінансовою послугою з надання коштів у кредит, а її надання в нинішній формі порушує діюче законодавство.

НБУ встановив, що ця послуга маскувалась в договорах зі споживачами як надання позик у криптоактивах з метою ухилення від виконання вимог законодавства.

"Поглиблений аналіз показав, що сервіс BitCapital, формально надаючи позики в USDT, фактично видавав кредити в національній валюті України – гривні, оминаючи всі встановлені законом регуляторні механізми", – заявили в НБУ.

Національний банк отримав більше 700 звернень від громадян, які стали клієнтами незаконної схеми кредитування через вебсайт сервісу BitCapital, на якому була розміщена інформація про юридичну особу-нерезидента надавача послуг – Golden Interest Group Ltd. (реєстраційний номер 15205752). Пізніше власником сервісу «BitCapital» була зазначена компанія Social Finance Care and Wellbeing Investments LLP.

У зверненнях до Національного банку споживачі скаржились на високі відсоткові ставки, неправомірні нарахування за кредитом, агресивну та відверто нецивілізовану політику стягнення боргів та повну непрозорість умов кредитування.

"Особливо вразливими виявилися соціально незахищені групи населення, а також військовослужбовці, яким компанія відмовляла в пільгах, передбачених законодавством України та агресивно стягувала заборгованість", – заявили в НБУ.

НБУ вже виявив системні порушення законодавства України, а саме:

  • перевищення граничної денної процентної ставки;
  • недотримання законодавства про захист прав споживачів у частині вимог до договорів та відображення повної вартості кредиту;
  • інформаційну непрозорість та введення в оману щодо умов кредиту;
  • відсутність обов'язкової інформації до розкриття на вебсайті тощо.

Виявлені порушення свідчать про протиправність діяльності компанії та її сервісу, який фактично створений для надання кредитів фізичним особам поза правовим полем України та відповідним наглядом регулятора.

Національний банк передав усі матеріали до Національної поліції та Бюро економічної безпеки з проханням вжити всіх необхідних заходів для припинення протиправної діяльності онлайн-сервісу BitCapital.

Однак громадські активісти ще в квітні 2024 році оприлюднили відео із реакцією НБУ на кредитування сервісу BitCapital. Тоді НБУ також повідомляв, що вже звернувся до Національної поліції, оскільки побачив у діях сервісу ознаки вчинення кримінальних правопорушень.

Сьогодні в НБУ зазначили, що виявили низку фінансових установ, які співпрацювали з цим сервісом. "Готуємо відповідь, яка буде такою, щоб застерегти будь-якого гравця з легального фінансового поля від такого "партнерства", – попередили в НБУ.

"Наразі встановлено ознаку небездоганної ділової репутації щодо ключових осіб, керівника і власників істотної участі установи, в разі здійснення цією установою безліцензійної діяльності на ринку небанківських фінансових послуг і платіжному ринку", – додали в НБУ.

Національний банк попереджає усіх громадян бути надзвичайно обережними під час взаємодії з різними онлайн-платформами та сервісами, особливо тими, що працюють з віртуальними активами, які ще не врегульовані законодавчо.

Перед підписанням будь-якого договору про надання фінансової послуги або послуги, подібної на фінансову, обов’язково перевіряйте на офіційному Інтернет-представництві Національного банку, чи включена така установа до реєстрів НБУ. Якщо так, то, відповідно, вона має дотримуватися всіх вимог законодавства.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь