Нацбанк змінив стратегію макропруденційної політики

Нацбанк змінив стратегію макропруденційної політики

Національний банк затвердив оновлену стратегію макропруденційної політики через набуття повноважень з регулювання та нагляду за небанківськими фінустановами.

Документ ґрунтується на досвіді перших двох років реалізації макропруденційної політики, а також враховує підходи до регулювання небанківського фінансового сектору в рамках закону про спліт.

Стратегія макропруденційної політики, оприлюднена наприкінці 2018 року, заклала основи для запровадження системної макропруденційної політики, яка має на меті посилити стійкість фінансової системи. Водночас вона фокусувалася виключно на банківському секторі.

З огляду на «спліт» та розширення повноважень Нацбанк оновив Стратегію. На думку НБУ, небанківський фінансовий сектор нині не генерує системних ризиків через свої невеликі розміри, низьку взаємопов’язаність його учасників між собою та з банками, а також через особливості бізнес-моделей.

Проте Нацбанк надалі моніторитиме розвиток сектору та за потреби застосовуватиме макропруденційні інструменти, щоб убезпечити фінансову систему від накопичення системних ризиків та їх реалізації. Ці інструменти часто подібні до тих, які застосовуються у банківському сегменті.

Додатково уточнено фокус Стратегії в частині банківського сектору. З часу її оприлюднення два роки тому усунено один із системних ризиків, згаданий у попередньому документі, – кредитування банками пов’язаних осіб.

Також через пандемію COVID-19 актуалізовано плани із запровадження та застосування макропруденційних інструментів, зокрема відтерміновано впровадження буферів капіталу.

Цикл публікацій та оглядів фінансового сектору доповнено щоквартальними Оглядом небанківського фінансового сектору та Опитуванням про умови фондування, яке НБУ планує розпочати в 2021 році. Реалізація Нацбанком оновленої Стратегії макропруденційної політики сприятиме стабільності фінансової системи, а отже і стійкому економічному зростанню.

Мета оприлюднення Стратегії – підвищення прозорості, зрозумілості та передбачуваності макропруденційної політики для учасників фінансового ринку відповідно до європейських практик. У Стратегії окреслено цілі, фокус та орієнтовний перелік інструментів макропруденційної політики в Україні.

НБУ 1 липня отримав повноваження з регулювання діяльності небанківських фінустанов: страхових, лізингових, фінкомпаній, кредитних спілок і ломбардів у рамках закону про спліт, який передбачає розподіл функцій між НБУ та НКЦБФР і ліквідацію Нацкомфінпослуг.

Нацбанк також запустив реєстр небанківських фінустанов.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь