НАЗК вимагає скасувати призначення голови «Нафтогазу»

НАЗК вимагає скасувати призначення голови «Нафтогазу»

Розпорядження уряду про призначення Юрія Вітренка головою правління НАК «Нафтогаз України» та контракт із ним мають бути скасовані як незаконні.

Про це йдеться у приписі голови Національного агентства з питань запобігання корупції Олександра Новікова.

Пункт 1 ч.1 ст.26 закону «Про запобігання корупції» передбачає, що після звільнення з публічної служби протягом 1 року особа не може приймати участь у керівництві організаціями, на які вона могла впливати, коли працювала на державу. Таке обмеження діє незалежно від того, скільки особа працювала на посаді до звільнення.

«Таке порушення є підставою для припинення договору колишнього публічного службовця з організацією (ч. 2 ст. 26 закону «Про запобігання корупції»)», - зазначає НАЗК.

НАЗК провело моніторинг дотримання цих вимог закону колишнім в.о. міністра енергетики Юрієм Вітренком, який наразі обіймає посаду голови правління НАК «Нафтогаз України».

«За результатами моніторингу встановлено порушення згаданої норми закону. Адже під час виконання повноважень заступника міністра енергетики в період із 21 грудня 2020 року до 28 квітня 2021 року Юрій Вітренко системно брав участь у підготовці рішень щодо діяльності НАК «Нафтогаз України», - йдеться в приписі.

Зокрема:

• 12 січня за підписом в.о. міністра енергетики до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства (Мінекономіки) направлено лист щодо розпорядження Кабміну №50-р. У листі запропоновано доповнити текст розпорядження пунктами, що передбачали передачу до сфери управління Міністерства енергетики пакету акцій, які належать НАК «Нафтогаз»;

• 4 березня за підписом в.о. міністра енергетики надіслано лист до Мінекономіки, яким надано пропозиції до проекту рішення уряду щодо визначення основних напрямків діяльності НАК «Нафтогаз України» з метою розвитку ринку природного газу;

• 27 квітня Юрій Вітренко розглянув проєкт розпорядження Кабміну №370-р, у якому була надана оцінка роботі наглядової ради та правління НАК «Нафтогаз України» у 2020 році. За результатами розгляду він запропонував визнати роботу правління та наглядової ради «Нафтогазу» незадовільною.

Вказані пропозиції враховані в розпорядженні №370-р – роботу наглядової ради та правління товариства у 2020 році було визнано незадовільною, припинено достроково повноваження незалежних членів наглядової ради. Тим же розпорядженням Юрія Вітренка призначено головою правління НАК «Нафтогаз України». Водночас закон визначає, що заборона на зайняття такої посади для цієї особи припиняється тільки 28 квітня 2022 року.

Враховуючи викладене, 14 червня голова НАЗК Олександр Новіков направив Кабміну припис про усунення порушень ст.26 закону «Про запобігання корупції».

У приписі вимагається:

• скасувати як незаконні пункти 8 та 9 розпорядження уряду №370-р, згідно з якими обрано та призначено Юрія Вітренка головою правління НАК «Нафтогаз України», підписано з ним контракт;

• вирішити питання щодо припинення строку дії контракту з головою правління НАК «Нафтогаз України» як незаконного.

«Мета НАЗК – забезпечити доброчесність у всіх владних структурах. Галузь енергетики – одна з ключових для розвитку України, і вона не має залишатися поза виконанням закону «Про запобігання корупції», – зазначив Олександр Новіков.

Побудова ефективної системи корпоративного управління державними компаніями – одна з головних умов протидії корупції в Україні. Це також одна з ключових рекомендацій Організації економічного співробітництва та розвитку, яка наразі проводить моніторинговий онлайн-візит до України.

У свою чергу Вітренко заявив, що припис НАЗК є незаконним, упередженим та оскаржуватиметься в судовому порядку.

28 квітня Кабмін звільнив Андрія Коболєва з посади голови НАК «Нафтогаз України» та призначив замість нього т.в.о. міністра енергетики Юрія Вітренка строком на 1 рік.

Уряд визнав результати роботи правління «Нафтогазу» та наглядової ради у 2020 році незадовільними.

Перед цим «Нафтогаз» відзвітував про 19 млрд грн збитку за 2020 рік при затвердженому Кабміном фінансовому плані компанії з чистим прибутком у 11,49 млрд грн.

11 червня ДФС провела обшуки у «Нафтогазі» через несплату 2,7 млрд грн ПДВ.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь