НБУ: бізнес бачить позитивне майбутнє в умовах погіршення інфляції
Бізнес вдруге поспіль поліпшив оцінки своєї ділової активності в наступні 12 місяців, зберіг позитивні прогнози щодо залучення інвестицій, натомість продовжив очікувати на помірне зростання інфляції та обмінного курсу.
Індекс ділових очікувань підприємств (ІДО) становив 101.8% порівняно зі 100.6% у ІІІ кварталі 2024 року, заявили в НБУ.
Учасники опитування зберегли позитивні оцінки щодо загальних обсягів реалізації продукції, посилили – щодо інвестиційних витрат на машини, обладнання та інвентар, а також дещо пом’якшили негативні оцінки щодо інвестиційних видатків на проведення будівельних робіт та кількості працівників. Водночас респонденти погіршили оцінки щодо майбутнього фінансово-економічного стану підприємств.
Воєнні дії та їх наслідки залишаються найсуттєвішим чинником, що впливає на спроможність підприємств нарощувати обсяги виробництва.
Бізнес стримано оцінив обсяги виробництва товарів і послуг у наступні 12 місяців: баланс відповідей – "мінус" 1.4% (у ІІІ кварталі – 3.7%).
На тлі збільшення потреби в позикових коштах найближчим часом (до 33.5% опитаних у ІV кварталі порівняно з 30.4% у ІІI кварталі) частка респондентів, які планують брати банківські кредити, майже не змінилася – 35.0% (у ІІІ кварталі – 34.8%).
Підприємства, що планують залучати кредити, традиційно надають перевагу кредитам у національній валюті – 84.8% (у ІІІ кварталі – 81.9%). Найсуттєвішою перешкодою для залучення нових кредитів залишаються зависокі ставки – 49.7% відповідей. Дещо зросла частка респондентів, які зазначили наявність інших джерел фінансування, – 42.1% (у попередньому опитуванні – 40.0%), водночас послабився вплив таких чинників, як надмірні вимоги до застави, занадто складна процедура оформлення документів та значні курсові коливання.
Другий квартал поспіль респонденти відзначили посилення умов доступу до банківських кредитів: баланс відповідей – 16.3% (у попередньому кварталі – 15.4%).
Частка компаній, що планують залучати кошти за кордоном, зросла до 8.5% з 8.2% у ІІІ кварталі.
Підприємства, що залучають іноземні інвестиції, продовжують очікувати збільшення їх обсягів у наступні 12 місяців: баланс відповідей – 10.6% (у ІIІ кварталі – 15.6%). Найвищі очікування мали підприємства енерго- та водопостачання, інших видів діяльності, добувної промисловості, а також сільського господарства. Натомість підприємства торгівлі очікують зменшення обсягів іноземних інвестицій у наступні 12 місяців.
Частка респондентів, які в наступні 12 місяців планують залучати іноземні інвестиції, зросла до 21.6% порівняно з 18.8% у попередньому опитуванні.
Тривало посилення інфляційних очікувань: у ІV кварталі очікувана в найближчі 12 місяців річна інфляція становила 10.3% порівняно з 9.7% у попередньому кварталі. Частка респондентів, які очікували на інфляцію не вище 10%, зменшилася за квартал з 54.4% до 46.3%.
Воєнні дії залишаються найвагомішим проінфляційним чинником для 82.9% респондентів. Найбільше посилився вплив податкового чинника – на 4.4 п. п. до 42.3%. Натомість послабився вплив курсового чинника – на 5.1 п. п. до 70.3%.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини