НБУ планує продаж ОВДП зі свого портфелю

НБУ планує продаж ОВДП зі свого портфелю

Реальна дохідність за гривневими ОВДП на первинному ринку набуває все більш від'ємних значень, тому вони фактично втратили статус інструменту для заощаджень. НБУ планує виправити цю ситуацію за допомогою втручання у вторинний ринок ОВДП.

«Низькі ставки на первинних аукціонах із розміщення гривневих ОВДП не спонукають банки підвищувати ставки за депозитами. В умовах низьких гривневих ставок і безпрецедентно високого "навісу" гривневої ліквідності в банківській системі зберігається ризик посилення попиту на іноземну валюту, в тому числі через ситуативні фактори», – йдеться підсумках дискусії членів комітету з монетарної політики Національного банку щодо рівня облікової ставки.

Упродовж дискусії члени КМП обговорили кілька інструментів, які могли б підсилити монетарну трансмісію та абсорбувати надлишкову гривневу ліквідність у банківській системі.

«Найдієвішими, відповідно до висловлених думок, могли б стати операції з продажу ОВДП із портфеля НБУ, що сприяло би подальшому збільшенню дохідності гривневих інструментів і зменшенню впливу монетизації бюджету на валютний ринок та ціни. Такі операції нададуть альтернативну можливість учасникам ринку (насамперед населенню та бізнесу) купувати безризикові гривневі фінансові інструменти з привабливою дохідністю та гнучкою строковістю для захисту гривневих заощаджень від інфляції», – повідомили в НБУ.

Відповідні операції також сприятимуть пожвавленню роботи вторинного ринку ОВДП, де вже спостерігається поступове зростання дохідностей. Це, зокрема, створить цінові орієнтири та зменшить фрагментарність ринку. Зниження структурного профіциту ліквідності в банківській системі також позначиться на пожвавленні операцій на міжбанківському кредитному ринку і підтримає його відновлення, пояснили в НБУ.

«Усі присутні члени КМП підтримали запровадження такого ринкового інструменту, утім розійшлися в думках щодо часу його застосування. Кілька членів КМП висловилися за якнайскоріший старт цих операцій, ураховуючи потенційно доволі великий лаг прояву ефекту від застосування цього інструменту», – зазначили в НБУ.

Зокрема, за словами одного з них, ринку негайно потрібно дати потужний сигнал, що середньострокові та довгострокові дохідності за поточних реалій мають бути значно вищими, ніж ті, що наразі пропонуються за депозитами та ОВДП на первинних аукціонах. На переконання одразу кількох членів КМП, ці дохідності мають перебувати в діапазоні 20-25%, щоб гривневі активи стали привабливими для заощаджень.

Ще одним потенційним кроком з посилення трансмісії, на думку кількох членів КМП, могло б бути підвищення норми обов'язкових резервів.

Третьою опцією, яка може бути відносно швидко та операційно легко  імплементована, є запровадження операцій з емісії довгострокових депозитних сертифікатів.

Усі члени КМП вважають, що для збереження макрофінасової стабільності НБУ ще тривалий час проводитиме жорстку монетарну політику.

Нагадаємо, упродовж повномасштабної війни росії проти України обсяг сплачених урядом коштів за погашеннями внутрішніх боргових інструментів на 56,8 млрд грн перевищує обсяг залучених коштів до державного бюджету на аукціонах із продажу ОВДП.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь

Підписатися на розсилку Фінклубу