НБУ пояснив березневий стрибок цін
Річна інфляція у березні прискорилася до 13,7%. НБУ пояснює таку динаміку порушенням ланцюгів поставок, нерівномірним попитом й знищенням активів підприємств внаслідок війни.
Таке пояснення Нацбанк опублікував на своєму сайті.
Серед причин регулятор також називає блокування товарів російськими загарбниками в окремих областях.
Зокрема ціни на продовольчі товари зросли до 16,6% в річному вимірі через вищеназвані чинники. А от зростання вартості непродовольчих товарів у річному вимірі лишилося порівняно невисоким – 3,6% – з огляду на фіксований курс гривні та переорієнтацію попиту громадян на першочергові товари.
Водночас останнє зумовило стрімке подорожчання фармацевтичних товарів та окремих товарів особистого догляду. Пришвидшилося також зростання вартості товарів для дому, зокрема через обмежену роботу закладів торгівлі.
Зростання вартості послуг також дещо прискорилося – до 11,3%. На тлі евакуації населення з регіонів, в яких відбуваються активні бойові дії, значно зросла вартість проживання в готелях та оренда житла в західних областях. Водночас частка цих послуг в індексі споживчих цін є незначною.
Подорожчали також послуги з обслуговування авто і таксі, у тому числі через збільшення витрат на паливно-мастильні матеріали. Внаслідок збільшення витрат на продовольство та ймовірне зростання попиту в окремих регіонах зросли ціни в закладах громадського харчування.
Натомість нижчими темпами дорожчали послуги хімічного чищення, перукарень та салонів краси, а також медичні послуги.
Зростання цін на сирі продукти харчування відчутно прискорилося до 20,7%. Унаслідок обмеженої пропозиції швидше дорожчали овочі. Зокрема через порушення ланцюгів постачання, подорожчання енергоносіїв та захоплення частини територій, насамперед на півдні України.
Відновилося зростання цін у річному вимірі на фрукти, передусім банани та цитрусові, через складнощі з їх імпортуванням на тлі блокування морських шляхів та збільшення виробничих витрат бізнесу.
На тлі підвищення цін на пальне дорожчали транспортні послуги. Надалі швидшими темпами дорожчало пальне – на 30%. Це насамперед пояснюється стрімким подорожчанням нафти у світі, руйнуванням об’єктів паливної інфраструктури російськими загарбниками та проблемами з постачанням пального. Водночас зниження податку на додану вартість та скасування акцизу на пальне у другій половині березня стримувало зростання цін.
Національний банк, починаючи з березня 2022 року, тимчасово відклав ухвалення рішень щодо облікової ставки. «Після визволення територій України від російських загарбників та відновлення функціонування каналів монетарної трансмісії Національний банк повернеться до традиційного режиму інфляційного таргетування та застосовуватиме облікову ставку й інші монетарні інструменти для утримання під контролем інфляційних очікувань та повернення інфляції до цілі 5%», – повідомляється на сайті регулятора.
Нещодавно Держстат оприлюднив дані про інфляцію в Україні. Інфляція в березні прискорилася до 13,7% у річному вимірі. Базова інфляція в березні порівняно із лютим становила 3,8%, з початку року – 4,9%.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини