НБУ пояснив квітневий стрибок цін

НБУ пояснив квітневий стрибок цін

У квітні споживча інфляція в річному вимірі прискорилася до 16,4% із 13,7% у березні. НБУ пояснює такий стрибок порушеннями ланцюгів постачання та збільшенням витрат бізнесу й фізичним знищення активів підприємств через повномасштабний напад рф. 

Про це йдеться у поясненні на сайті НБУ.

Також вплинули на рівень інфляції нерівномірний попит і пропозиція товарів за регіонами. Так, реалізація відкладеного попиту на товари та послуги у відносно спокійних регіонах на тлі поступового повернення громадян підживлювала зростання цін. Натомість в окупованих містах і районах із високою інтенсивністю бойових дій вагомим проінфляційним чинником була обмежена пропозиція товарів.  

Темпи зростання цін на оброблені продовольчі товари прискорилися до 19,3% в річному вимірі. Швидше дорожчали молочні, м’ясні, рибні та борошняні вироби.

Ціни на каву, чай, соки, шоколад, спеції та сухофрукти зросли через значну складову імпорту в їхній собівартості, адже запасів на складах поменшало, а можливості для постачання звузилися. Зростання цін на соняшникову олію надалі сповільнювалося, враховуючи обмежені можливості експорту та ефекти бази порівняння.

Швидшими темпами зростали ціни на непродовольчі товари – на 6,6%у річному вимірі. Прискорилося подорожчання ліків та низки товарів особистого догляду через зростання витрат на їх виробництво та збут, а також збільшення попиту українців на першочергові товари. 

Подорожчали товари для дому та електроніка на тлі фізичного знищення запасів цієї продукції. Водночас одяг та взуття дешевшали, завдяки відміні імпортних податків та фіксації курсі гривні. 

Зростання вартості послуг прискорилося до 12,8%. Збільшилася вартість оренди житла, ураховуючи збереження високого попиту у відносно безпечних західних регіонах. Подорожчали послуги, пов'язані з ремонтом житла, адже попит на них підвищився з огляду на руйнування житлових масивів загарбницькою армією.

Зросла вартість послуг таксі через дефіцит палива та обмежений рух у багатьох регіонах. Підвищився попит на послуги салонів краси та закладів громадського харчування, тож вартість цих послуг теж зросла. Натомість темпи зростання цін на послуги хімічного чищення та медичні послуги залишилися на рівні березня, а на послуги кінотеатрів – знизилися. Це пояснюється зменшенням витрат споживачів на непершочергові потреби.

Відчутно пришвидшилося зростання цін на сирі продукти харчування – до 25,6%. Вищими темпами дорожчали крупи та продукція тваринництва: свинина, молоко та риба. Водночас стрімко знизилися ціни на яйця, ураховуючи значну пропозицію на внутрішньому ринку. 

Збільшилися темпи зростання адміністративно регульованих цін – до 14,2%.

Через послаблення обмежень на продаж алкоголю та зростання попиту, ціни на цю продукцію виросли. Прискорилися темпи зростання цін на тютюнові вироби внаслідок скорочення виробництва продукції в Україні і надходження дорожчої імпортної продукції на внутрішній ринок.

Темпи зростання цін на пальне знизилися до 29,6%. Стримували подорожчання палива скасування акцизу на нього та зниження ПДВ у другій половині березня. Натомість зростання світових цін на нафту, порушення логістики, руйнування нафтопереробних заводів та об’єктів паливної інфраструктури, а також складнощі з переорієнтацією джерел постачання тиснули на ціни на пальне у бік підвищення. 

Нагадаємо, у березні річна інфляція прискорилася до 13,7%. 

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь