Дефіцит продуктів та девальвація пришвидшили інфляцію
У листопаді 2024 року споживча інфляція стрімко пришвидшилася до 11,2% р/р та перевищила прогноз в Інфляційному звіті Національного банку за жовтень 2024 року.
Про це свідчать дані січневого Макроекономічного та монетарного огляду регулятора.
Базова інфляція також зросла до 9.3% р/р внаслідок швидкого подорожчання оброблених харчових продуктів, подальшого зростання витрат бізнесу на енергозабезпечення й оплату праці, а також ефектів перенесення девальвації в попередні періоди на ціни.
Зазначається, що в листопаді продовольча інфляція надалі стрімко пришвидшувалася через меншу пропозицію окремих сільгоспкультур, а також тваринницької продукції, що спричинило зростання цін як на сирі харчові продукти, так і через вторинні ефекти (унаслідок подорожчання продовольчої сировини) на оброблені продукти.
Ціни на непродовольчі товари також пришвидшили зростання, передусім під впливом курсового чинника. Це, ймовірно, вплинуло й на сповільнення зниження цін на одяг і взуття, зазначили в НБУ.
Дещо швидше дорожчали фінансові послуги та послуги зв’язку, освіти, культури та відпочинку, ресторанів та готелів, особистого догляду з огляду на збільшення виробничих витрат.
Водночас зростання цін на пальне в річному вимірі в листопаді стрімко сповільнилося. Це насамперед пов’язано із низхідною динамікою світових цін на нафту й збереженням стриманого попиту.
Стрімкіше дорожчали алкогольні й тютюнові вироби, у тому числі під впливом курсових ефектів у попередні місяці та боротьби з тіньовою продукцією. Крім того, очікуване підвищення з 1 січня 2025 року акцизів на тютюнові вироби також могло мотивувати виробників та імпортерів завчасно підняти ціни.
Пришвидшилося зростання цін на фармацевтичну продукцію, медичні товари й обладнання.
Як і раніше, адміністративну інфляцію стримував мораторій на підвищення тарифів на окремі житлово-комунальні послуги для населення.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини