НБУ пояснив прискорення інфляції в вересні
Національний банк назвав причини прискорення річної інфляції у вересні до 11% (із 10,2% у серпні) та зростання цін у місячному вимірі на 1,2%.
У вересні фактична споживча інфляція виявилася нижчою за прогноз, опублікований в інфляційному звіті за липень 2021 року. Це передусім пов'язано з нижчим показником у серпні та зміцненням обмінного курсу гривні. Водночас у вересні порівняно з серпнем відхилення інфляції від прогнозу скоротилося через стрімке підвищення вартості сирих продуктів харчування та послуг.
Базова інфляція у вересні зросла до 7,4% р/р (із 7,2% р/р у серпні).
Подорожчання оброблених продовольчих товарів далі прискорювалося (до 13% р/р). Швидше зростали ціни на макаронні та кондитерські вироби, м’ясні та молочні продукти через підвищення виробничих витрат бізнесу (на сировину, енергію та оплату праці) та стійкий споживчий попит. Дорожчали також продукти переробки соняшникової олії (спреди та майонез), відображаючи підвищення її вартості у попередні періоди.
Натомість зростання цін на саму олію надалі сповільнювалося. Знизилися також темпи подорожчання товарів зі значною компонентою імпорту (чаю, кави, спецій та морепродуктів).
Зростання вартості послуг стрімко прискорилося (до 9,1% р/р). На це також вплинули стійкий споживчий попит та підвищення виробничих витрат. Зокрема, швидше дорожчали послуги таксі, закладів швидкого харчування та готелів, страхування особистого транспорту, освітні та фінансові послуги, побутові послуги (ремонт взуття, хімічне чищення). Крім того, через погіршення епідеміологічної ситуації зросла вартість медичних консультацій та послуг лікарень.
При цьому зростання цін на непродовольчі товари надалі сповільнювалося (до 1,4% р/р) завдяки зміцненню обмінного курсу гривні. Так, темпи зростання вартості фармацевтичної продукції знизилися, а одяг, взуття, медичні товари та автомобілі продовжили дешевшати в річному вимірі. Натомість зростання цін на електроніку прискорилося.
Водночас ціни на сирі продукти харчування стрімко зросли (до 14,2% р/р). З огляду на підвищення вартості кормів та сировини швидше дорожчали м'ясо, борошно, яйця та молоко. Додатково на вартості яєць та молока позначилася прохолодна погода у вересні, яка також призвела до зростання цін на овочі. Стримувало підвищення цін у цій групі товарів здешевлення солодкого перцю, яблук та кавунів через кращий цьогорічний врожай.
Надалі сповільнювалося зростання адміністративно-регульованих цін (до 17,1% р/р). Темпи зростання цін на природний газ для населення стрімко знизилися внаслідок вичерпання ефектів низької бази порівняння та дії річних контрактів із фіксацією тарифу. Повільніше дорожчали й тютюнові вироби з огляду на збільшення пропозиції. Це переважило підвищення вартості проїзду в громадському транспорті в окремих містах та подорожчання алкоголю.
Темпи зростання цін на паливо продовжили знижуватися (до 31,2% р/р). Це насамперед пояснюється сповільненням зростання світових цін на нафту в попередні періоди. Певний вплив також мали ефекти від запровадження державного регулювання на ринку пального в травні.
За оцінками НБУ, пік зростання споживчих цін припаде на вересень-жовтень. Надалі інфляція почне сповільнюватися й знизиться наприкінці року до однознакового рівня.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини