НБУ порадив, як захиститися від колекторів

НБУ порадив, як захиститися від колекторів

Національний банк надав роз'яснення щодо правомірності дій колекторів, які нав’язливо телефонують і погрожують через прострочений кредит боржників.

За даними НБУ, в липні поточного року регулятор отримав 535 скарг громадян на дії колекторів.

Дві головні проблеми, з якими стикаються клієнти: колектори телефонують боржнику з погрозами та колектори контактують із родичами чи сусідами боржника, які не мають жодного стосунку до кредиту.

НБУ пояснює, що такі ситуації трапляються, коли надаючи кредит фінансова компанія зазвичай просить позичальника дати телефон родича, колеги чи друга. Водночас фінустанова не підписує з ними жодних документів про поручительство та може навіть не перевіряти справжність контактів. Натомість компанія розраховує, що у випадку прострочення кредиту його вдасться стягнути за допомогою колекторів.

«Якщо вам надходять дзвінки чи листи стосовно кредиту, який ви не брали та за яким не виступали поручителем, можна говорити про порушення закону «Про захист персональних даних». Номер телефону людини та її домашня адреса - це конфіденційні дані. Фінансова компанія та колектор не мають права на їх обробку без згоди власника», - зазначає регулятор.

Тому якщо колектор погрожує, він порушує законодавство. Крім того, якщо колектор погрожує примусово стягнути борг, він вводить людину в оману. Адже тільки органи Державної виконавчої служби та приватні виконавці мають законодавчі підстави примусово стягувати заборгованість. Колекторські компанії мають право лише інформувати боржника чи поручителя за кредитом про наявність боргу.

НБУ радить дізнатися назву колекторської компанії, представники якої телефонують. Якщо кредит жодним чином вас не стосується, варто пояснити ситуацію та попросити припинити дзвінки. Також можна поскаржитися на гарячу лінію центробанку.

У випадку, коли колектори погрожують, НБУ радить обов’язково звернутися до правоохоронних органів.

Нагадаємо, Нацбанк долучився до розроблення законопроєкту, який має чітко визначити правила роботи колекторів, заборонити неетичну поведінку та встановити санкції за порушення.

Серед головних змін, що пропонуються:

- банки та фінансові компанії ще на етапі підписання договору повинні попереджати клієнта про залучення колектора у випадку прострочення за кредитом;

- колектори будуть зобов’язані дотримуватися вимог етичної поведінки;

- Нацбанк вестиме реєстр колекторів;

- банки та фінансові компанії контролюватимуть поведінку залучених ними колекторів, а також зобов’язуватимуться повідомляти НБУ про укладені угоди з колекторами.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь