НБУ розкрив плани щодо розвитку BankID

НБУ розкрив плани щодо розвитку BankID

Національний банк презентував плани щодо розвитку системи віддаленої ідентифікації BankID НБУ для комерційних учасників.

За даними НБУ, під час онлайн-зустрічі учасникам насамперед були презентовані результати роботи BankID та плани з її подальшого розвитку, а також пропозиції щодо оновлення функціоналу системи.

Другий блок зустрічі був присвячений обговоренню актуальних питань щодо роботи в системі BankID, розрахунків, технології взаємодії, нормативної бази та використання методів віддаленої ідентифікації.

«Національного банк продовжує активно розвивати власну систему BankID для того, щоб громадяни могли отримати ще більше зручних та безпечних онлайн-послуг. Необхідною умовою для подальшого розвитку та масштабування системи BankID НБУ є розширення можливостей її застосування та максимальна адаптація до потреб користувачів системи. Адже упродовж останнього року до BankID приєднувались не лише банки та мікрофінансові організації, але й абоненти, що представляють різні галузі економіки. Наше завдання – збалансувати інтереси усіх учасників системи та сформувати чітке розуміння її подальшого розвитку», – зазначив заступник голови НБУ Олексій Шабан.

За його словами, головна мета нововведень – забезпечення зручності використання системи не лише для абонентів, але насамперед для кінцевих споживачів – громадян, які за її допомогою отримують онлайн-послуги.

Наразі система BankID налічує 95 учасників: 35 банків-ідентифікаторів та 60 абонентів-надавачів послуг.

У процесі інтеграції або приєднання до BankID перебуває 81 установа: 7 банків та 74 надавача послуг.

Сьогодні 7 банків надають свої послуги (відкриття електронних гаманців з електронними грошима, кредитування, відкриття рахунків), використовуючи віддалену ідентифікацію через BankID.

Таким чином вже 99% клієнтів українських банків мають можливість доступу до широкого спектру дистанційних послуг із використанням системи НБУ.

Також підключаються компанії, що працюють на ринку цінних паперів, оренди нерухомості та транспортних засобів, страхові компанії, недержавні пенсійні фонди, телеком-оператори. Якщо раніше переважна більшість електронних підтверджень ідентифікації стосувалася державних сервісів (зокрема додатку «Дія» та порталу id.gov.ua), то сьогодні майже третина трафіка – це послуги комерційних установ.

Нацбанк зокрема запропонував на розгляд абонентів системи BankID новий функціонал верифікації платіжних карток. Його впровадження надає можливість здійснювати перевірку належності платіжної картки особі, яка ініціює запит на дистанційну ідентифікацію через BankID. Така можливість є актуальною для абонентів-надавачів послуг, які, наприклад, здійснюють виплати на картки клієнтам (послуги онлайн- кредитування тощо).

НБУ також планує запровадити диференційований міжабонентський тариф у системі BankID. Він базується на принципі встановлення розміру тарифу залежно від обсягу даних, який передається банком-ідентифікатором комерційному абоненту − надавачеві послуг. Такий підхід дозволить адаптувати тарифікацію під локальні потреби учасників ринку за рахунок можливості вибору ними того обсягу даних, який максимально відповідає особливостям їх бізнес-процесів та специфіці послуг.

Водночас це сприятиме розширенню кола учасників системи та надасть користувачам можливість використовувати BankID для отримання ще більшого переліку дистанційних послуг.

З липня 2020 року запроваджено комерційну модель системи BankID НБУ, яка дозволяє банкам-ідентифікаторам отримувати плату від абонентів-надавачів послуг, які надають банківські, фінансові чи комерційні послуги, за кожну успішну ідентифікацію користувача в розмірі 20 грн. За цей час банки-ідентифікатори отримали 56 млн грн додаткового доходу. Адміністративні та державні послуги в системі не тарифікуються.

Учасники зустрічі також обговорили нещодавні зміни вимог до абонентів BankID, які покликані посилити ефективність та надійність її функціонування. Зокрема, це:

• закріплення обов’язку абонентів-ідентифікаторів здійснювати багатофакторну автентифікацію користувачів у Системі BankID;
• надання підтверджень з електронної дистанційної ідентифікації виключно щодо діючих клієнтів банків-ідентифікаторів.

Нацбанк також запланував зміни до процесу оскарження електронних ідентифікацій у BankID з метою оптимізації процесу прийняття рішення щодо застосування тарифікації за оскарженими підтвердженнями електронної дистанційної ідентифікації.

Зокрема буде передбачене право абонентів самостійно вирішувати спори між собою. Також були розроблені рекомендації щодо заповнення заяв про оскарження, що будуть розміщені на вебсторінці системи BankID для використання абонентами в роботі. Це допоможе уніфікувати та полегшити роботу абонентів системи з оскарженими ЕПІ.

З метою спрощення процедури приєднання до BankID затверджено й презентовано нову публічну пропозицію на укладення договору приєднання до системи. З серпня 2021 року майбутні абоненти BankID укладатимуть договори та працюватимуть вже відповідно до неї. Для діючих абонентів буде забезпечено комфортний перехідний період, упродовж якого вони приєднуватимуться до нової публічної пропозиції.

Також учасникам зустрічі анонсовано перелік тарифів на послуги НБУ в системі BankID, впровадження яких заплановано в IV кварталі 2021 року.

НБУ також презентував майбутні зміни до специфікації взаємодії системи BankID. Основна ціль цих змін – розширити перелік та покращити якість даних, що передаються через систему від банків-ідентифікаторів до надавачів послуг.

У онлайн-зустрічі взяло участь понад 130 представників банків та небанківських фінустанов, які підключені до системи BankID НБУ.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь