Максимальні ставки за споживчими кредитами скоротять вп'ятеро

Максимальні ставки за споживчими кредитами скоротять вп'ятеро

Національний банк пропонує внести зміни до закону "Про споживче кредитування", зокрема встановити граничні розміри відсоткових ставок. Замість поточних 1500% річних, які зустрічаються на ринку, буде не більше 300% річних.

Про це повідомляє пресслужба регулятора.

Національний банк пропонує в законі "Про споживче кредитування" встановити граничні розміри процентних ставок, що є усталеною практикою органів регулювання в країнах ЄС, Великої Британії та США.

Максимальний розмір реальної денної процентної ставки, тобто загальних витрат за споживчим кредитом, виражених у процентах за день користування кредитом від загального розміру виданого кредиту, в Україні, згідно запропонованого закону, не повинен буде перевищувати суму з розрахунку 0,8% у день (292% річних). Сьогодні це значення для мікрокредитів становить у середньому 2,5% (912,5% річних).

Основним каналом продажу таких споживчих кредитів є дистанційні канали, тобто онлайн-кредитування за лічені хвилини, доступне 24/7, що тільки посилює проблему. Водночас, оскільки оцінка кредитоспроможності позичальників практично не здійснюється, ставка за такими кредитами в середньому сягає 1500% річних.

"Національний банк здійснює постійний нагляд за поведінкою кредиторів та колекторів. А от кредити під понад 1500% річних – вкрай нездорова практика. Вона ототожнює послугу споживчого кредиту з "борговим ярмом" та підкреслює невідповідність законодавства України кращим міжнародним практикам, у тому числі країн ЄС, до спільноти яких ми прагнемо приєднатися. Таку невідповідність потрібно прибирати – і бажано якнайшвидше. І ми це зробимо", – наголосив очільник Національного банку Андрій Пишний.

Пропонується зменшити надмірне боргове навантаження на одного споживача. Для цього Нацбанк отримає право встановлювати мінімальні вимоги до процесу перевірки кредитоспроможності позичальника.

"Оскільки на сьогодні окремі фінансові компанії не мають подібних вимог, оцінка кредитоспроможності позичальника практично не здійснюється. Водночас сам кредитор свідомо обирає бізнес-модель, за якої сумлінний позичальник сплачує захмарні відсотки не лише за себе, а й за тих, хто не виконує свої зобов’язання", – пояснює регулятор.

НБУ пропонує запровадити додаткові штрафні санкції за порушення встановлених вимог, оскільки правила без відповідальності за їх порушення зазвичай не діють.

Зазначається, що аналіз звернень громадян та інформації, отриманої під час здійснення нагляду, свідчить, що переважна більшість договорів на отримання так званих "швидких онлайн-позик" укладаються вночі "з метою зробити ставку в онлайн-казино".

"Фінансові компанії, що займаються мікрокредитуванням, свідомо обирають бізнес-модель надання своїх послуг вразливим верствам населення, які часто не усвідомлюють наслідків своїх дій. По суті, фінансові компанії пропонують "миттєве рішення" фінансових проблем малозабезпеченим громадянам, особам без постійного прибутку, студентам тощо", – пояснили в НБУ.

Нагадаємо, «Укрпошта» та фінкомпанії отримали нові платіжні ліцензії.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь

Підписатися на розсилку Фінклубу