НБУ нагадує колекторам про обов’язкову реєстрацію
Національний банк упродовж наступних двох місяців запустить реєстр колекторських компаній, які повинні зареєструватися в ньому.
Сьогодні на порталі НБУ запрацювала спеціальна вебсторінка, присвячена майбутній реєстрації колекторських компаній і де зібрана довідкова інформація про умови допуску колекторських компаній на ринок після ухвалення нового закону, який набрав чинності 14 квітня та вступить у дію 14 липня 2021 року.
Відтак усі колекторські компанії для майбутнього надання послуг із врегулювання боргів за споживчими кредитами, мають зареєструватися у реєстрі Нацбанку.
Колекторські компанії матимуть час – з 14 липня до 13 серпня, щоб подати пакет документів на включення до реєстру.
Водночас фінкомпаніям, які мають ліцензію на надання деяких фінансових послуг, а саме на факторинг чи кредитування, потрібно буде подати скорочений перелік документів. А юридичним особам без ліцензій – повний пакет документів.
НБУ нагадує колекторським компаніям про важливість перевірити себе на відповідність вимогам до ділової репутації та структури власності ще до того, як подавати документи для реєстрації. Вебсторінка містить коротке пояснення цих важливих понять.
Компаніям, які не зареєструються у реєстрі, після 14 жовтня 2021 року буде заборонено здійснювати врегулювання простроченої заборгованості за споживчими кредитами на користь інших осіб. Договір кредитодавця із незареєстрованим колектором буде вважатися недійсним.
19 березня Верховна Рада схвалила законопроєкт щодо захисту боржників при врегулюванні простроченої заборгованості у другому читанні та цілому.
Закон передбачає врегулювання правовідносин, що виникають під час врегулювання простроченої заборгованості, з метою захисту прав споживачів-боржників та обмеження доступу до ринку потенційно недобросовісних колекторів.
Компанії зможуть займатися колекторською діяльністю лише після внесення їх у публічний реєстр колекторських компаній. Банкам та фінкомпаніям буде заборонено залучати колекторів, які не включені до реєстру.
Колекторам також буде заборонено погрожувати та шантажувати. Вони не зможуть вводити в оману про розмір боргу та наслідки невиконання договору, зокрема дзвонити боржнику вночі, приховуючи свої номери, дзвонити роботодавцям, родичам, поширювати персональні дані, надсилати текстові, голосові, поштові та інші повідомлення з погрозами.
Якщо колектор протягом року 2 та більше разів порушив вимоги до етичної поведінки, кредитор має в односторонньому порядку достроково розірвати з ним договір.
Якщо колектор порушуватиме ці вимоги, то нестиме відповідальність: від штрафів у 50-100 тис. грн до виключення з реєстру колекторських компаній.
НБУ отримує права накладати штрафні санкції чи виключати колекторську компанію з реєстру у випадках порушень.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини